V Monaku predstavili slovenské lietajúce auto, cena bude od 1,2 milióna eur

, , 20.04.2017 16:39
AeroMobil, Monako
Monacký princ Albert II (vpravo) a Juraj Vaculík, šéf spoločnosti AeroMobil, predstavili posledný prototyp lietajúceho auta v Monaku 20. apríla 2017. Autor: ,

Prestížna svetová výstava Top Marques v Monaku mala vo štvrtok na programe aj predstavenie nového modelu takzvaného lietajúceho auta slovenskej firmy AeroMobil, ktoré by malo ísť už tento rok do predaja. Išlo by tak o prvé komerčne dostupné lietajúce auto na svete.

O pohon aeromobilu sa stará štvorvalcový letecký motor Rotax 912, dolet by mal mať 700 kilometrov. Z auta do leteckého módu a se dostane za zhruba 80 sekund.

AeroMobil predstavil
		svoj najnovší
		prototyp...
AeroMobil predstavil
		svoj najnovší
		prototyp...
+3AeroMobil predstavil
		svoj najnovší
		prototyp...

„Dnešný deň je pre budúcnosť cestovania významný. Predstavenie AeroMobilu znamená, že sme pripravení prijať prvé predobjednávky a efektívnejšia osobná doprava sa čoskoro stane skutočnosťou,“ povedal Juraj Vaculik, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ AeroMobilu. „Za týmto momentom stojí skúsený tím expertov z oblasti automobilovej a leteckej dopravy, ktorí chceli predefinovať hranice toho, čo je v cestovaní možné. Je pre nás cťou, že jeho kráľovská výsosť, monacké knieža, vo štvrtok odhalil AeroMobil na Top Marques Show,“ dodal.

Nový AeroMobil bude k dispozícii v limitovanej edícii 500 kusov a bude sa predávať za cenu medzi 1,2 až 1,5 milióna EUR v závislosti od požiadaviek a špecifikácií zákazníkov. Prvých 25 modelov bude súčasťou špeciálnej série Founders Edition, ktoré budú obsahovať určité produktové výhody. Ich detaily budú oznámené neskôr.

AeroMobil predstavil svoj najnovší prototyp...
AeroMobil predstavil svoj najnovší prototyp lietajúceho auta v Monaku. Autor: SITA/AP, Claude Paris

Prototyp sa takmer pred dvoma rokmi, v máji 2015, zrútil na letisku v Nitre na západe Slovenska. Stroj, ktorý sa dostal do vývrtky, pilotoval jeho vynálezca Štefan Klein, ktorý na myšlienke auta schopného vzlietnuť pracuje dlhšie ako štvrť storočia. Hoci spadol z výšky viac ako 200 metrov, pilot utrpel len ľahké zranenia, pretože sa mu ešte vo vzduchu podarilo aktivovať padák, a stlmiť tak náraz na zem.

AeroMobil predstavil svoj najnovší prototyp...
AeroMobil predstavil svoj najnovší prototyp lietajúceho auta v Monaku. Autor: Reuters, Jean-Paul Pelissier

Najnovší AeroMobil je zámerne koncipovaný ako atraktívne, skutočne výnimočné, technologicky pokrokové a v neposlednom rade luxusné vozidlo, ktorého cieľom je ukázať jedinečné inžinierske schopnosti celého tímu a pozicionovať AeroMobil ako inovatívnu značku a lídra v rýchlo sa vyvíjajúcom priemysle osobných lietajúcich vozidiel. Z dlhodobého hľadiska je stratégiou spoločnosti rozvíjať celý rad modelov rôznych cenových kategórií pre naplnenie rôznych trhových príležitostí, od osobnej dopravy až po mobilitu ako službu, uviedol AeroMobil v tlačovej správe.

Základné fakty o AeroMobile, lietajúcom aute

  • Kompletný prechod do letového režimu za menej ako 3 minúty
  • Dojazd Auto – 700 km (odhad pomocou NEDC cyklu)
  • Dolet Lietadlo (Max Cruise Range) ~750 km @ 75 % (1 200 m, ISA)
  • Palivová kapacita 90 ltr (95 RON benzín)
  • Priamy pohon nastaviteľnej vrtule (rýchlosť 2 400 otáčok za minútu)
  • Automobil – Maximálna rýchlosť 160 km/h
  • Rýchlosti vo vzduchu – Vs/Vc/VD – 112 / 259 / 360 km/h
  • MTOW vzletové charakteristiky (Ground roll/Take Off Distance) – 397/595 m
  • Maximálna hmotnosť pri vzlete (MTOW) – 960 kg (využiteľné zaťaženie 240 kg)

Zdroj: AeroMobil

Model lietajúceho auta slovenskej firmy...
Model lietajúceho auta slovenskej firmy Aeromobil niektoré médiá prirovnávajú k filmovému lietajúcemu vozidlu Fantomasa. Autor: Aeromobil.com
#Top Marques #Štefan Klein #Aeromobil
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk