Ruské úrady zámerne spôsobili krach Jukosu, rozhodol holandský súd

Holandský súd v utorok rozhodol, že ruské úrady v roku 2006 vedome spôsobili krach ropného gigantu Jukos, keď voči nemu vzniesli požiadavku na uhradenie daňového nedoplatku. Ide o zatiaľ posledné rozhodnutie v dlhoročnom súdnom spore o aktíva holandskej divízie Jukosu.

09.05.2017 18:21
debata (89)

Odvolací súd v Amsterdame konštatoval, že bankrot Jukosu je podľa holandského práva neúčinný a správca vymenovaný v roku 2007 nemal oprávnenie predať akcie spoločnosti Yukos Finance BV so sídlom v Holandsku. Skupina zastupujúca bývalých akcionárov Jukosu rozhodnutie privítala.

Verdikt „odhaľuje, v akom rozsahu je Ruská federácia pripravená manipulovať právny proces a ignorovať vládu zákona,“ uviedol vo vyhlásení bývalý generálny riaditeľ Jukosu Steve Theede.

Akcionári tvrdia, že Moskva využila daňové pohľadávky na to, aby v roku 2003 získala kontrolu nad Jukosom a umlčala jeho šéfa Michaila Chodorkovského, oponenta prezidenta Vladimira Putina. Bývalý šéf Jukosu totiž začínal využívať svoj majetok na financovanie opozičných strán. Chodorkovský bol v Rusku odsúdený pre podvod a daňový únik a vo väzení strávil desaťročie.

Jukos býval najväčšou ropnou spoločnosťou v Rusku, než sa dostal do finančných problémov, keď daňové úrady vzniesli požiadavky na obrie daňové nedoplatky v sume až 33 miliárd dolárov. Pozorovatelia tvrdia, že sa Jukos stal obeťou kampane, za ktorú stáli ľudia blízki Kremľu.

Yukos Finance mala v roku 2007 disponovať sumou zhruba 1,5 miliardy USD, ktorú získala od poľskej PKN Orlen za predaj podielu v litovskej rafinérii Mažeikiu. V jej vlastníctve bolo tiež 49 percent akcií slovenského prevádzkovateľa ropovodov Transpetrol.

89 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Jukos