SaS už pripravuje podanie na ústavný súd pre vyvlastňovanie

19.05.2017 16:31

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) začala v piatok pripravovať podanie na Ústavný súd SR v prípade schválenej novely zákona o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnice.

Následne osloví opozičných poslancov, aby sa k podaniu pripojili. Ako liberáli informovali, zároveň budú žiadať ústavný súd o vydanie predbežného opatrenia, ktorým účinnosť inkriminovaného zákona pozastaví.

SaS oceňuje, že prezident Andrej Kiska vetoval zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave výstavby diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Liberáli takisto považujú schválenú novelu za neprijateľnú, keďže stavebné mechanizmy a pracovníci stavebných firiem budú môcť vykonávať stavebné práce na pozemkoch, ktoré štát ešte nevykúpil.

„To, že rozsah prác na týchto cudzích pozemkoch určí stavebný úrad, ako aj to, že majiteľom pozemkov sa bude vyplácať finančná kompenzácia, ani zďaleka nevyvažuje brutalitu, akou vládna koalícia zasiahla do vlastníckych práv ľudí,“ uviedi v spoločnom stanovisku predseda SaS Richard Sulík, poslankyňa, podpredsedníčka a tímlíderka strany pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová a poslanec, tímlíder pre dopravu a stavebníctvo Miroslav Ivan.

Výhrada liberálov platí aj v tom prípade, keby stavebné úrady a samotné firmy postupovali voči majiteľom pozemkov s ohľadmi. „Tu ide i princíp. Navyše, prax veľakrát ukázala, že občania sú tí poslední, na ktorých vlastnícke práva sa hľadí. Napokon, najlepším dôkazom je práve schválený zákon,“ uviedli predstavitelia SaS.

Schválený zákon podľa ministerstva dopravy a výstavby vyplynul z neochoty niekoľkých vlastníkov pôdy predať svoje pozemky Národnej diaľničnej spoločnosti pod bratislavský obchvat. Ide údajne o špekulantov. „To znamená, že pre niekoľkých jednotlivcov sa vypracoval zákon, ktorý negatívne zasiahne všetkých občanov na Slovensku, ktorí by sa mohli ocitnúť v situácii, že cez ich nehnuteľnosti – polia, domy, záhrady, dvory – bude viesť diaľnica proti ich vôli, ale nebudú sa môcť účinne voči štátu brániť,“ dodali liberáli.

#diaľnice #SaS #Ústavny súd #vyvlastňovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk