EÚ a Japonsko sa priblížili k uzavretiu obchodnej dohody

16.06.2017 09:36

Európska únia je pripravená zrušiť clá na dovoz väčšiny automobilových komponentov z Japonska, informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na japonský denník Nikkei.

Japonsko by malo výmenou znížiť alebo zrušiť clá na dovoz poľnohospodárskych produktov, ako je bravčové mäso, syr a víno. Obe strany o týchto záležitostiach teraz rokujú v Tokiu s cieľom uzavrieť zmluvu o hospodárskom partnerstve (EPA) do začiatku júla.

Požiadavka EÚ stavia japonskú vládu do neľahkej situácie, lebo tamojšia politická opozícia je proti otvoreniu tohto trhu zahraničnej konkurencii. Podpis zmluvy EPA, ktorá sa týka zhruba desiatich percent japonského zahraničného obchodu, patrí ku kľúčovým cieľom programu stimulácie ekonomiky japonského premiéra Šinzó Abeho.

EÚ teraz uplatňuje clo vo výške troch až štyroch percent na dovoz automobilových komponentov a desať percent na dovoz automobilov z Japonska. Podľa informácií denníka Nikkei je únia pripravená zrušiť dovozné clá na viac ako 90 percent autodielov, len čo dohoda vojde do platnosti. Rokovania však viaznu na termíne odstránenia ciel, zatiaľ čo EÚ trvá na tom, že na postupné zrušenie taríf potrebuje desať rokov, Japonsko presadzuje sedem.

Japonsko a Európska únia rokujú o EPA od roku 2013.

#EPA #Európska únia #Japonsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk