Ukrajina ponúka skladovanie plynu, osloví aj Slovákov

16.06.2017 17:04

Ukrajinská štátna spoločnosť Ukrtransgaz, ktorá je prepravcom plynu, získala začiatkom júna povolenie na prevádzkovanie colných skladov plynu s využitím desiatich podzemných zásobníkov. Obchodníkom s plynom tak môže ponúknuť skladovanie na vyše tisíc dní bez colného vybavenia. Firma o tom informovala v piatok vo vyhlásení, ktoré poskytla agentúre SITA.

„Otvorenie skladu s plynom na Ukrajine je dôležitým krokom v našej dlhodobej stratégii s cieľom integrovať sa do európskeho trhu s plynom a vytvoriť východoeurópske plynárenské centrum,“ povedal Myroslav Chymko, úradujúci šéf firmy Ukrtransgaz.

Doteraz bolo možné plyn prichádzajúci na Ukrajinu colne vybaviť iba v režime tranzitu. V tomto prípade ukrajinský colný zákon poskytuje lehotu 31 dní. Odteraz je možné colné vybavenie plynu prichádzajúceho zo zahraničia na uskladnenie v rámci režimu colného skladu. Obchodníci s plynom tak môžu skladovať plyn na ukrajinskom území bez platenia dane a cla až do 1 095 dní, ak plyn potom odíde z Ukrajiny.

Ukrtransgaz prevádzkuje najväčšie podzemné zásobníky na skladovanie plynu v Európe s celkovou kapacitou 31 mld. kubických metrov. V posledných rokoch sa ukrajinské skladovanie kapacity využívali na necelých 50 percent. Firma plánuje ponúknuť skladovacie služby susedným stredoeurópskym krajinám, napríklad Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Slovensku a Moldavsku.

#plyn #Ukrajina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk