Investor vymenil Spišskú Novú Ves za Levoču

19.06.2017 19:54

Spoločnosť Helske, s. r. o., ktorá prichádza ako nový investor do priemyselnej zóny v Levoči, mala pôvodne budovať závod v Spišskej Novej Vsi. O svojich zámeroch v tomto meste informovala ešte v roku 2015, napokon sa rozhodla presunúť investíciu do Levoče.

„V Spišskej Novej Vsi sme kúpili pozemky, potrebovali sme však rozšíriť výrobné kapacity, rozloha pozemku nám to však nedovoľovala,“ vysvetlil pre agentúru SITA Matej Rusňák, konateľ Helske.

Kým v Levoči má spoločnosť k dispozícii pozemok s rozlohou asi 13-tisíc metrov štvorcových, v Spišskej Novej Vsi to malo byť len 10-tisíc. V prospech Levoče rozhodla aj poloha hnedej priemyselnej zóny pri diaľnici. Spoločnosť v nej preinvestuje v prvej fáze asi 14 miliónov eur a vytvorí minimálne 120 pracovných miest, vyrábať sa tam budú nové priemyselné omietky, povlaky a povrchy

Memorandum o vytvorení nových výrobných kapacít v Spišskej Novej Vsi podpísala spoločnosť Helske ešte v decembri 2015. V polovici decembra 2016 mesto oznámilo, že výstavbu výrobných hál a priestorov v miestnom priemyselnom parku spustia začiatkom roka 2017. „Spoločnosť Helske v minulom roku odkúpila od mesta pozemky v priemyselnom parku na Drevárskej ulici formou verejnej súťaže, kde chceli postaviť výrobnú halu. V tomto roku spoločnosť požiadala o odkúpenie a prenájom ďalších pozemkov, taktiež formou verejnej súťaže,“ uviedla pre SITA viceprimátorka Spišskej Novej Vsi Lea Grečková.

Keďže spoločnosť by chcela svoje priestory rozšíriť aj v budúcnosti, napokon mala podľa jej konateľa dve možnosti, prenajať si pozemky v ďalšom priemyselnom parku v Spišskej Novej Vsi alebo v priemyselnom parku v Levoči. Vybrala si Levoču, rozhodovanie uľahčila aj existencia diaľnice, a teda lepšia dostupnosť priemyselného areálu pre súčasných i budúcich zamestnancov. „Naše mesto vychádza všetkým budúcim investorom v ústrety v rámci možností, aké samospráva má, aby podporilo vznik nových pracovných miest pre našich občanov. Nemôže však ovplyvňovať vnútorný chod firiem a ich podnikateľskú stratégiu,“ uviedla Grečková, ktorá dodala, že spoločnosť má voči mestu vysporiadané všetky záväzky.

Spoločnosť Helske s.r.o., ktorá sa zameriava na výrobu unikátneho stavebného materiálu s použitím nanotechnológie, chce v Levoči vybudovať dve výrobné haly a jednu administratívnu budovu. S prácami sa už podľa Rusňáka začalo, samotné haly by mali stáť koncom tohto roka. Podľa investora bude prevádzka vybavená modernou stavebno-technologickou výrobnou technológiou, obslužnými, skladovacími a distribučnými kapacitami a súvisiacim sociálnym a technickým zázemím pre budúcich pracovníkov.

Príchod investora a prenájom pozemkov schválili levočskí poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva v utorok 13. júna. O plánoch spoločnosti vtedy informoval primátor Levoče Milan Majerský. „Je to spoločnosť, ktorá šetrí ľuďom energiu a životné prostredie. Okrem toho si musíme bezvýhradne plniť záväzky, ktoré máme voči hnedej priemyselnej zóne, potrebujeme do regiónu lákať kvalitných investorov a vytvárať pre ľudí tu doma stále viac atraktívnych pracovných miest,“ povedal.

#investícia #Levoča #Spišská Nová Ves #Helske
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku