Český test: 18 z 21 potravín v rovnakých obaloch sa v krajinách EÚ líši zložením

11.07.2017 17:12

Potraviny predávané v piatich európskych krajinách majú napriek podobným obalom odlišné zloženie. Z 21 skúmaných produktov boli zhodné tri, povedal na tlačovej konferencii minister poľnohospodárstva Českej republiky Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Prieskum, ktorý Českú republiku stál takmer pol milióna českých korún, vykonala Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe (VŠCHT). Podľa ministerstva však napriek výsledkom prieskumu nie je možné jednoznačne určiť, že by sa v niektorej zo skúmaných krajín, teda v Nemecku, Rakúsku, Slovensku, Maďarsku a Česku, predávali kvalitnejšie potraviny ako v ostatných krajinách.

Jurečka ale odlišné zloženie potravín považuje za nepriateľné. „Testy, ktoré vykonali odborníci z VŠCHT, ukázali, že niektoré potraviny rovnakej značky sa vo svojich vlastnostiach líšia. Považujem to za nepriateľné a diskriminačné voči spotrebiteľom,“ povedal. Z 21 výrobkov boli zhodné tri, trinásť komisia označila za odlišné, päť za mierne odlišné. V prípade piatich výrobkov sa líšilo množstvo, teda plnenie balenia rovnakého rozmeru.

Podľa Jana Pivoňku z VŠCHT prieskum nedokáže posúdiť, či sa v niektorej krajine predávajú kvalitnejšie potraviny. Všeobecne sa to povedať nedá, no v niektorých prípadoch výrobcovia zvýhodňujú nemecký a rakúsky trh. Napríklad porovnávané rybie prsty mali v západných krajinách viac mäsa. Prací prášok mal zase viac aktívnych látok. Tulip Luncheon Meat z Nemecka obsahoval bravčové mäso, v českom je hydinový separát.

V porovnávanom pracom prášku Persil je v Maďarsku, Slovensku a v Česku podiel aktívnej látky na dávku prania približne 9,5 gramu, v Nemecku a Rakúsku okolo 11,3 gramu. V prípade rybích prstov Iglo predajcovia v krajinách na západ od Českej republiky deklarujú 65 percent mäsa, čo je o sedem percent viac než v zostávajúcich troch štátoch. Analyticky bolo zistené, že v Českej republike bol skutočný podiel mäsa 50,2 percenta, v Nemecku 63,8 percenta. Výrobky sú pritom balené v rovnakom závode. Podľa Jurečku bolo nemecké balenie navyše lacnejšie.

Jurečka chce výsledky prieskumu použiť ako argument pri vyjednávaní o kvalite potravín na európskej úrovni. Ak by aj európske orgány začali pripravovať novú legislatívu, ktorá by vytvorila povinnosť mať v podobnom obale rovnaké potraviny, v platnosti by mohla byť podľa Jurečku najskôr o štyri roky. V prípade ochrany spotrebiteľa napríklad pri roamingu trvala legislatívna zmena desať rokov, pripomenul Jurečka. Vyzval ministerstvo priemyslu a obchodu Českej republiky, aby sa napríklad v prípade pracích práškov problémom zaoberalo.

Potravinárska komora Českej republiky pred dvoma rokmi informovala, že podľa jej testu v Nemecku pod rovnakou značkou spotrebitelia nakúpia dve tretiny potravín lacnejšie než v Českej republike, navyše ide často o kvalitnejšie výrobky. Cenový rozdiel bol podľa komory aj väčší ako tretina hodnoty produktov.

#Potraviny #kvalita potravín #EÚ #dvojaké potraviny #Česko #ceny potravín
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

73,99
Elite ruža cream grand

Elite ruža cream grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk