Grécko sa po troch rokoch vracia na dlhopisové trhy

25.07.2017 10:05

Grécko sa po trojročnej prestávke vracia na dlhopisové trhy. Ministerstvo financií v Aténach oznámilo, že plánuje investorom ponúknuť novú emisiu päťročných dlhopisov, ktorá by sa v závislosti od trhových podmienok mohla uskutočniť už v utorok.

„Toto rozhodnutie je významným krokom. Je to časť gréckej stratégie zameranej na obnovenie životaschopného a stabilného prístupu k medzinárodným (dlhopisovým) trhom,“ uviedol úrad gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa.

Grécko nakoniec vydalo päťročné dlhopisy v hodnote tri miliardy eur s úrokom 4,625 percenta.

Grécko v roku 2010 v dôsledku finančnej krízy prístup na dlhopisové trhy stratilo. Dočasne sa na ne vrátilo dvoma emisiami v roku 2014. Potom ale prišli voľby a ďalšie fázy krízy, počas ktorej Tsiprasova ľavicová vláda dlho nebola ochotná rokovať o dohode o novom úverovom programe, čo zrazilo nádejne sa vyvíjajúcu grécku ekonomiku späť do recesie.

Grécko sa nakoniec predvlani s eurozónou dohodlo na treťom záchrannom programe, v rámci ktorého by malo počas troch rokov dostať až 86 miliárd eur.

Atény tak v súčasnosti peniaze z predaja dlhopisov nepotrebujú, podľa odborníkov však krajina musí otestovať trh, aby sa pripravila na koniec záchranného programu v polovici budúceho roka, napísala agentúra AFP.

Terajší záchranný program pre Grécko je od roku 2010 už tretí. Grécky dlh sa teraz pohybuje blízko 180 percent hrubého domáceho produktu (HDP), čo je druhá najvyššia miera zadlženia na svete po Japonsku.

Medzinárodný menový fond (MMF) minulý týždeň v zásade schválil svoje zapojenie do finančnej pomoci Grécku v podobe pôžičky 1,6 miliardy eur. Vyplatenie peňazí ale podmieňuje tým, že európski veritelia podniknú kroky na zmiernenie gréckeho dlhu, a zabezpečia tak jeho udržateľnosť.

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) minulý týždeň zmenila výhľad hlavného gréckeho úverového ratingu zo stabilného na pozitívny. Znamená to, že v najbližších približne 12 mesiacoch by agentúra mohla Grécku zlepšiť samotnú známku úverovej spoľahlivosti, ktorú na začiatku minulého roka zvýšila na B-mínus.

#Grécko #dlhopisy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk