Cyprus zosilnel, po kríze je na dobrej ceste

31.07.2017 07:47

Medzinárodná ratingová agentúra Moody's zlepšila Cypru dlhodobý emisný rating na stupeň Ba3 z úrovne B1 a zachovala jeho pozitívny výhľad.

Zlepšenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti krajiny je výsledkom zosilnenia jej ekonomickej odolnosti a priaznivého výhľadu vo fiškálnej oblasti. Rozhodnutie zachovať pozitívny výhľad ratingu odzrkadľuje názor agentúry, že zlepšenie ekonomickej odolnosti a pokračujúci dobrý výkon vo fiškálnej oblasti sú pravdepodobne udržateľné.

Po troch rokoch výrazného oslabovania sa cyperská ekonomika v roku 2015 vrátila k rastu a reálne sa zväčšila o 1,7 percenta, pričom v roku 2016 sa jej posilňovanie zrýchlilo, a to na 2,8 percenta.

„Očakávame, že tento vývoj bude zo strednodobého hľadiska udržateľný a jeho motorom bude hlavne súkromná spotreba podporovaná priaznivým vývojom sektora turizmu a trhu práce,“ konštatovala agentúra. Príjmy Cypru z turizmu vlani dosiahli nový rekord vo výške zhruba 2,4 mld. eur. Nezamestnanosť v krajine síce zostáva vysoká a v máji bola 11 percent, ale klesla z úrovne 16,8 percenta, na ktorej kulminovala v januári 2015.

Cypru sa darí prekonávať ciele vo fiškálnej oblasti. Moody's prognózuje, že v tomto roku bude deficit verejných financií krajiny iba na úrovni 0,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Cyperský verejný dlh by podľa agentúry mal do roku 2020 klesnúť na približne 95 percent HDP. Vlani bol verejný dlh Cypru vo výške 108 percent HDP.

#rating #Cyprus #Moody's
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku