Ceny ropy rýchlo stúpajú, nasledujú rast dopytu

15.09.2017 06:30

Ceny ropy na svetovom trhu vo štvrtok výrazne stúpli. Poháňala ich predpoveď Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA), že globálny dopyt rastie a začína sa prejavovať dopad dohody producentov ropy o redukcii ťažby. Americká ľahká ropa WTI prvýkrát za mesiac prekročila hranicu 50 dolárov za barel.

Americká ľahká ropa WTI prvýkrát za mesiac prekročila hranicu 50 dolárov za barel. Ceny ropy Brent sa pohybovali pod hranicou 56 dolárov. Barel WTI stál viac než 50 dolárov naposledy 10. augusta. Cena ropy Brent za ostatné tri mesiace poskočila o viac než desať dolárov a približuje sa k úrovni, na ktorej bola na začiatku roka.

IEA v stredu zvýšila odhad rastu svetového dopytu po rope na 1,6 milióna barelov denne z predchádzajúceho odhadu 1,5 milióna. Uviedla, že prebytok ropy na globálnom trhu sa znižuje tak pre vysoký dopyt z Európy a USA, ako aj pre pokles ťažby v členských aj nečlenských krajinách kartelu OPEC.

Vďaka ich dohode o obmedzovaní produkcie ropy o 1,8 milióna barelov denne do marca 2018 by ceny ropy mali zostať v hraniciach 50 až 60 dolárov za barel, uviedol šéf BP Bob Dudley v rozhovore s agentúrou Reuters.

#ropa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
87,99
Elite červené ruže a frézie

Elite červené ruže a frézie

29,99
Elite farebné frézie

Elite farebné frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk