Atómové Bohunice prídu o štyri veže

01.10.2017 13:00

Od pondelka začne Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) rozoberať prvú zo štyroch chladiacich odstavených veží atómovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.

„Hlavným cieľom projektu je demontáž a demolácia chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 s následnou likvidáciou vzniknutých odpadov, a to čo najefektívnejším a ekonomicky najvýhodnejším spôsobom v rámci komplexného procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach pod dohľadom dozorných orgánov, Európskej komisie a EBRD,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa firmy JAVYS Miriam Žiaková.

Panoráma atómovej elektrárne pri Jaslovských...
Panoráma atómovej elektrárne pri Jaslovských Bohuniciach sa zmení, štyri chladiace veže postupne zmiznú. Autor: Pravda, Pavol Machovič

Samotná demolácia chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa bude robiť konvenčnou metódou demolácie, čiže postupným rozoberaním veží. „Odstrel veží pre blízkosť funkčnej susednej elektrárne V2 nemohol byť z bezpečnostných dôvodov realizovaný. Plánovaný termín ukončenia projektu demolácie štyroch chladiacich veží je koniec budúceho roka,“ dodala Žiaková.

Projekt realizuje konzorcium, ktorého lídrom je talianska spoločnosť Despe. Náklady na projekt vo výške deväť miliónov eur sú spolufinancované prostredníctvom fondu BIDSF administrovaným Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. „Priestor, ktorý vznikne po demolácii chladiacich veží bude určený na ďalšie priemyselné využitie,“ konštatovala Žiaková.

#Jaslovské Bohunice #JAVYS
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk