Slováci platia za potraviny menej ako na západe, ale najviac z krajín V4

06.10.2017 11:17

Potraviny a nealkoholické nápoje na Slovensku patria k tým najlacnejším v rámci Európskej únie. Nižšie ceny potravín ako u nás sú už len v šiestich krajinách EÚ. Poukázala na to Poštová banka, ktorá vychádza z najnovších údajov, ktoré vydal Eurostat za rok 2016.

Slováci podľa analytikov banky najčastejšie porovnávajú ceny v našich obchodoch s cenami v susedných krajinách a z tohto hľadiska platí, že potraviny a nápoje v slovenských obchodoch sú najdrahšie v porovnaní s krajinami V4.

V Českej republike a Maďarsku sú na cenovkách potravín v priemere o 9 % nižšie sumy ako u nás. „V Poľsku sú dokonca potraviny a nealkoholické nápoje až o 30 % lacnejšie ako u nás. To sú dôvody, pre ktoré Slováci z pohraničných oblastí chodia potraviny kupovať do susedných štátov, kde nakúpia lacnejšie ako doma. Okrem spomínaných krajín V4 sú potraviny výrazne lacnejšie aj v Rumunsku, Bulharsku a Litve,“ uvádzajú analytici Poštovej banky.

Celkovo sú však potraviny v Európskej únii približne o 13 % drahšie ako na Slovensku a v eurozóne o 21 %. V rámci celej únie by sa najťažšie našincom nakupovalo v Dánsku, keďže v tamojších obchodoch sú cenovky na potravinách až o 68 % vyššie ako u nás, potom na Islande o 66 % a vo Švédsku, kde sú ceny vyššie o 43 %. V susednom Rakúsku si Slováci za potraviny musia priplatiť 40 %.

Z cenového hľadiska sa najviac oplatí nakupovať v Poľsku. Najvýraznejší cenový rozdiel oproti slovenským obchodom je pri cenách olejov a tukov, ktoré sú nižšie až o 42 % ako u nás. O približne tretinu lacnejšie nás v poľských potravinách vyjdú aj chlieb a pečivo, ryby, mlieko, syry, vajcia a mnohé ďalšie potraviny. Poštová banka zároveň upozorňuje, že pri cezhraničných nákupoch ale treba mať na pamäti cestovné náklady a vplyv menových kurzov na našu peňaženku. Napríklad voči českej korune sa naša mena od apríla tohto roka citeľnejšie oslabila, čo naše nákupy v tamojších obchodoch znevýhodňuje.

Potraviny v súčasnosti výraznejšie zdražujú, a to nielen u nás, ale aj v iných európskych krajinách. Nárast cien je podľa analytikov spôsobený vyššími cenami agrokomodít na svetových trhoch. Najsilnejší rast cien zaznamenáva mlieko, maslo a ďalšie mliečne výrobky. Viacerí európski chovatelia totiž v predchádzajúcich rokoch v súvislosti s „mliečnou krízou“ znižovali počty hovädzieho dobytka. To sa aktuálne odráža na nedostatku mlieka a tlačí jeho ceny nahor. Drahšie je ale aj mäso a viaceré druhy ovocia, zeleniny a obilnín, predovšetkým tie, ktorých úrodu poškodili jarné mrazy či letné suchá.

#Potraviny #Slovensko #V4
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
32,99
Flower bag kaly, ružové a modré kvety

Flower bag kaly, ružové a modré kvety

23,99
Dôkaz lásky červený

Dôkaz lásky červený

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk