Česi testovali dvojakú kvalitu, z 21 potravín bolo 11 odlišných

12.10.2017 11:00

Z 21 testovaných detských výživ, krmív pre domáce zvieratá a privátnych výrobkov obchodných reťazcov predávaných v podobnom obale v Nemecku, Rakúsku, Česku, Slovensku a Maďarsku, ich bolo rovnakých iba sedem. Tri výrobky boli mierne odlišné, 11 ich bolo iných.

Výsledky skúmania, ktoré vypracovala Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe, vo štvrtok zverejnili zástupcovia ministerstva poľnohospodárstva na tlačovej konferencii.

Napríklad v špagetách vyrábaných pre rakúsky trh bola kvalitnejšia pšenica. Nemecký kečup mal vyšší obsah paradajok ako maďarský alebo v nemeckej pizzi bol použitý eidam a mozzarela, zatiaľ čo v tej, ktorú predával reťazec v Česku, bola namiesto syra náhrada z rastlinného tuku.

Mierne rozdiely boli v testovaných dojčenských výživách. Desiate s príchuťou banán, broskyňa a jablko mali vo všetkých krajinách rovnaké zloženie, tekvicová určená pre český trh mala v sebe 90 percent tekvice, nemecká potom len 65 percent, zvyšok bol nahradený škrobom.

„Tu sa tiež potvrdil trend dvojakej kvality potravín, ale naopak, keď nemeckí spotrebitelia dostávajú dojčenskú výživu s nižším obsahom základnej zložky. Nevidím dôvod, prečo by mali mať tak českí, ako aj nemeckí zákazníci rozdielnu kvalitu,“ uviedol minister poľnohospodárstva Marian Jurečka (KDU -ČSL).

Téma dvojakej kvality potravín sa stala teraz jednou z európskych tém, podľa slovenskej ministerky Gabriely Matečnej sa týka tretiny štátov Európskej únie.

Ministerstvo už v júli zverejnilo prvú časť testov, v ktorých sa ukázalo, že z 21 vtedy skúmaných produktov, ktoré mali podobný obal, boli v skúmaných členských štátoch zhodné tri. Jurečka to vtedy označil za neprijateľné.

Téma sa riešila aj v najvyšších európskych kruhoch. Ako minister povedal na začiatku októbra, európsku legislatívu, ktorá by riešila dvojakú kvalitu potravín, by bolo možné prijať do roka a pol. Normy, ktoré platia teraz, podľa neho nie sú dostatočne účinné, pretože sa musia spoliehať na ochotu k spolupráci jednotlivých členských štátov únie.

#Potraviny #dvojaké potraviny #dvojaká kvalita
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
23,99
Amore Ľalia Color

Amore Ľalia Color

29,99
Vianočný aranžmán veniec so sviečkou strieborný

Vianočný aranžmán veniec so sviečkou strieborný

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk