ÚRSO nesúhlasí s Kiskom, že Slováci platia jedny z najvyšších cien elektriny

12.10.2017 13:32

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odmieta tvrdenia niektorých ústavných činiteľov, že Slovensko má jedny z najvyšších cien elektriny v celej Európskej únii. Ako uviedol regulačný úrad, podľa údajov Eurostatu slovenské domácnosti platia za elektrinu výrazne menej, ako je priemer v EÚ.

„A to dokonca napriek tomu, že v účtoch za elektrinu už majú zarátanú aj podporu výroby zelenej energie, kým v niektorých iných krajinách EÚ je táto podpora financovaná cez iné dane,“ dodal hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Regulátor nesúhlasí ani s tvrdeniami o najdrahšej elektrine pre slovenských podnikateľov. „Podľa aktuálnych údajov Eurostatu sú priemerné ceny elektriny pre slovenský priemysel od roku 2014 nižšie, než je priemer v celej EÚ,“ zdôraznil Igaz.

ÚRSO považuje zavádzajúce tvrdenia ústavných činiteľov pri tak citlivej téme za nezodpovedné. „Najmä v čase, keď cena silovej elektriny na trhoch skutočne dlhodobo rastie a momentálne pracujeme na tom, aby pri maximálnom využití regulačných nástrojov sme dokázali zabezpečiť optimálne koncové ceny energií pre slovenské domácnosti a podnikateľov, samozrejme v mantineloch, ktoré umožňuje platná legislatíva a pri zohľadnení oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu,“ konštatoval Igaz.

Naposledy hovoril o vysokých cenách elektriny na Slovensku prezident SR Andrej Kiska. Podľa neho je za tým zle nastavená regulácia, zlá novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach.

„Vďaka takejto regulácii cien energií majú domácnosti a zamestnávatelia na Slovensku jednu z najvyšších cien elektriny v Európskej únii. Zle formulovaná stratégia, protichodné ciele, konflikty záujmov, slabá kontrola a zlé pravidlá. Slovenské domácnosti a zamestnávatelia v dôsledku toho platia jedny z najvyšších poplatkov za distribúciu elektriny a koncová cena elektriny pre podnikateľov patrí dokonca medzi najvyššie v celej EÚ,“ povedal v stredu Kiska. Prezident sa preto obrátil na Ústavný súd SR, aby preskúmal ústavnosť niektorých ustanovení v tohtoročnej schválenej regulačnej novele.

#ÚRSO #elektrina #Andrej Kiska
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
44,99
Kytica Letana 11

Kytica Letana 11

87,99
Elite červené ruže a frézie

Elite červené ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk