Časť Slovenska sa viac otvorí cudzincom

, 14.11.2017 14:00

Fabriky vyrábajúce na západnom Slovensku pootvoria svoje brány pre ľudí žijúcich v krajinách mimo Európskej únie. Štát totiž už od mája budúceho roku umožní ľahšie zamestnať cudzincov v regiónoch s nezamestnanosťou pod päť percent. Zo 79 okresov je nezamestnanosť pod úrovňou piatich percent v 33, hlavne na západe a severe.

Z takzvaných tretích krajín majú o prácu na Slovensku záujem hlavne Srbi, Ukrajinci či Vietnamci. Štát zároveň stanovil, že v jednej fabrike môže pracovať maximálne 30 percent cudzincov, ktorým vedenie podniku musí zabezpečiť slušné ubytovanie.

„Tiež zabránime sociálnemu dampingu a dovezení zamestnanci nebudú môcť pracovať za nižšie mzdy ako Slováci,“ ubezpečil štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš. Na potrebu otvorenia pracovného trhu otvorene upozornil Zväz automobilového priemyslu SR a varoval pred odchodom automobiliek.

Pripravované otvorenie pracovného trhu využijú hlavne firmy pôsobiace v slovenskom automobilovom, elektrotechnickom a strojárskom priemysle. Na pracovnom portáli Profesia už dnes hľadá personálna agentúra do Trnavy tlmočníkov ukrajinského jazyka. Ponúkaný čistý plat je v rozmedzí od 700 eur do 800 eur za mesiac.

"Náplňou práce je tlmočenie pri zaškoľovaní pracovníkov, ich sprevádzanie na úrady, k lekárovi a podobne,“ píše sa v inzeráte. Tlmočníci zároveň musia počítať s tým, že jeden týždeň budú pracovať ranné zmeny, druhý len popoludňajšie a tretí nočné zmeny. Teda ich pracovný čas bude rovnaký ako dovezených Ukrajincov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#cudzinci #práca #pracovná sila
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

29,99
Prestige ružové ruže

Prestige ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk