Tesla pripojila k sieti v Austrálii najväčšiu batériu na svete

01.12.2017 11:00

Americká spoločnosť Tesla pripojila k austrálskej sieti najväčšiu lítium-iónovú batériu na svete. Splnila tak sľub svojho šéfa Elona Muska, že to urobí do 100 dní od podpisu zmluvy. Tá bola podpísaná 29. septembra.

Batéria, ktorá bola inštalovaná v blízkosti mesta Jamestown, je pripojená k sieti vo veternej farme francúzskej spoločnosti Neoen.

Batéria je trikrát väčšia než doterajšia batériová jednotka v kalifornskom Mira Loma. Pomôcť má vyriešiť problémy s výpadkami elektriny na juhu Austrálie. Výpadky sú dôsledkom prechodu od uhoľných elektrární k veterným zdrojom, ktorých produkcia je menej stabilná.

K elektrickej sieti v Austrálii pripojila...
K elektrickej sieti v Austrálii pripojila americká Tesla najväčšiu batériu na svete. Autor: Reuters, Tesla

Zariadenie začalo dodávať prúd do siete symbolicky v prvý deň austrálskeho leta, keď teplota prekročila 30 stupňov Celzia. V letnom období spotreba elektriny stúpa pre používanie klimatizácie.

Batéria s kapacitou 100 megawattov uskladní dostatok energie na pokrytie spotreby zhruba 30 000 domácností počas približne jednej hodiny.

Kritici podpory obnoviteľných zdrojov batériu označujú za „hollywoodské riešenie“ v krajine, ktorá je vo výrobe elektriny stále z dvoch tretín závislá na fosílnych palivách, hlavne uhlí. Druhá strana poukazuje na to, že batéria pomôže stabilizovať elektrickú sieť v regióne, ktorý viac ako 40 percent elektriny získava z veternej energie, a v období bezvetria teda potrebuje podporu. Batéria môže na výpadok reagovať v zlomku sekundy.

Koľko za batériu Austrália zaplatí, zatiaľ zverejnené nebolo. Projekt je súčasťou širšieho plánu v objeme 510 miliónov austrálskych dolárov, ktorý má zabezpečiť dodávky elektrickej energie v regióne silne závislom na obnoviteľných zdrojoch.

#Tesla #Austrália
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

54,99
Sweet farebné frézie

Sweet farebné frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk