Sedem rokov za mrežami. V USA potrestali manažéra VW za emisie

07.12.2017 08:00

Manažéra nemeckej automobilky Volkswagen Olivera Schmidta, ktorého zadržali začiatkom roka v USA za emisný škandál "dieselgate", v stredu odsúdili na sedemročné väzenie za podiel na podvode. Zároveň má zaplatiť pokutu 400 000 dolárov, oznámil podľa agentúry AFP hovorca súdu v Detroite.

Štyridsaťosemročný Schmidt v auguste na federálnom súde v Detroite priznal vinu v škandále okolo manipuláciou testov emisií naftových áut. Súd mu uložil najvyšší možný sedemročný trest väzenia a pokutu 400 000 dolárov potom, keď v auguste súhlasil s dohodou o priznaní viny. Schmidt priznal sprisahania s cieľom zakryť manipulácie s emisiami pred americkými regulačnými orgánmi. Pôvodne mu hrozilo až 169 rokov väzenia.

Schmidtov obhajca David DuMouchel žiadal pre svojho klienta trest v dĺžke do 40 mesiacov a pokutu vo výške 100 000 dolárov. Jeho previnenie vraj bolo oveľa menšie ako u mnohých vysoko postavených manažérov, ktorí softvér umožňujúci manipuláciu s testami emisií zaviedli viac ako deväť rokov predtým, než bol do veci zasvätený aj Schmidt.

Schmidt je jedným z ôsmich súčasných a bývalých manažérov Volkswagenu, ktoré v súvislosti so škandálom obvinilo ministerstvo spravodlivosti USA. Manažér súhlasil, že po odpykaní trestu bude deportovaný. Väčšina z obvinených zamestnancov Volkswagenu je v Nemecku, a teda mimo dosahu amerických justičných orgánov.

Inžinier Volkswagenu James Robert Liang bol už koncom augusta v Spojených štátoch za podiel na podvode odsúdený na 40 mesiacov väzenia a pokutu 200 000 dolárov.

Volkswagen v septembri 2015 v reakcii na obvinenia amerických úradov priznal, že do približne 11 miliónov naftových áut po celom svete nainštaloval softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií oxidov dusíka. Škandál sa týka aj približne 1,2 milióna vozidiel Škoda Auto.

#Volkswagen #emisie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Flower box biela kocka "L" farebné kvety

23,99
Dôkaz lásky červený

Dôkaz lásky červený

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk