Projekt Eastring znova získal status spoločného záujmu EÚ

07.12.2017 10:52

Európska únia naďalej počíta so slovenským plynovodným projektom Eastring. Projekt slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, opakovane získal status projektu spoločného záujmu (PCI).

Projekt bol zaradený do tretieho zoznamu PCI, ktorý Európska komisia uverejnila v novembri. Ako vyplýva z informácií zverejnených firmou Eustream, ide o ďalší dôležitý míľnik pri realizácii plynovodného projektu Eastring.

Európske projekty spoločného záujmu sú kľúčové projekty infraštruktúry zamerané na dosiahnutie energetickej politiky EÚ. Eastring získal status PCI prvýkrát v novembri 2015, keď bol zaradený do druhého zoznamu. Európska komisia už podporila projekt Eastring poskytnutím prostriedkov na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti. Cieľom štúdie uskutočniteľnosti je definovať potrebné technické, ekonomické, finančné a environmentálne aspekty budúceho plynovodu, vrátane jeho optimálneho trasovania a tiež uskutočniť rozsiahly prieskum trhu. Štúdia bude dokončená v júni 2018 a jej výsledky budú slúžiť ako podklad pre ďalšie rozhodnutia o podobe projektu.

Plynovod Eastring by mal prechádzať Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom a podľa prvotných predpokladov by mal mať projektovanú technickú kapacitu od 20 mld. metrov kubických v počiatočnej fáze projektu až do 40 mld. metrov kubických v konečnej fáze. Jeho dĺžka by v závislosti od rozhodnutia o trasovaní mala predstavovať od 744 do 1 015 kilometrov s potrubím s obojsmernou prevádzkou. Odhadované investičné náklady na prvú fázu projektu sú od 1,14 mld. eur do 1,52 mld. eur.

#Eastring #Eustream
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Sweet farebné ľalie

Sweet farebné ľalie

29,99
Perla farebné ruže

Perla farebné ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk