Štát hľadá spôsob, ako zladiť vlaky s autobusmi

06.01.2018 10:49

Ministerstvo dopravy v súčasnosti pripravuje interný materiál, ktorý by mal určiť možnosti hamornizácie verejnej dopravy na Slovensku, čiže vlakovej a autobusovej. A to tak, aby fungovala efektívnejšie, spoľahlivejšie a aby sa odstránili súbežné spoje či nedostatočná nadväznosť spojov.

„Chceme zabezpečiť, aby bola verejná doprava opäť atraktívna, konkurencieschopná a komfortná pre cestujúcich,“ opísal minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) pre TASR.

Tento interný materiál by malo ministerstvo dopravy podľa Érseka dokončiť v roku 2018 a následne by sa mal predstaviť odbornej verejnosti. Podľa rezortu by sa mala vytvoriť dohoda o vzájomnom postupe, na ktorej by sa mali podieľať aj objednávatelia dopravy.

Napríklad železničnú dopravu si v súčasnosti na Slovensku objednáva ministerstvo dopravy predovšetkým u Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), prímestskú autobusovú dopravu si však objednávajú jednotlivé vyššie územné celky u dopravcov v regiónoch.

Základom harmonizácie dopravy má byť podľa ministerstva objektívne pripravený dokument, takzvaný národný plán dopravnej obslužnosti, na základe ktorého sa bude objednávať železničná a autobusová doprava. „Ten sa vytvorí v spolupráci so súčasnými objednávateľmi a odborníkmi na dopravu v regiónoch tak, aby organizácia verejnej dopravy v plnej miere rešpektovala regionálne reálie a špecifiká,“ priblížil Érsek.

Cieľom rezortu je totiž podľa neho ponúknuť verejnosti spoľahlivé cestovanie v podobe pravidelných a frekventovaných spojov, garantovaných prestupov a odstránení meškaní. Do budúcnosti ministerstvo hovorí aj o jednoduchom prepravnom poriadku či jednotnom cestovnom lístku.

O harmonizovaní dopravy a vytvorení takzvanej dopravnej autority, ktorá by zastrešovala objednávanie vlakových a autobusových spojov, sa pritom na Slovensku hovorí už dlhodobo. Doteraz sa ju však nepodarilo zrealizovať.

#autobusy #doprava #ministerstvo dopravy #vlaky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Passion žlté ruže

Passion žlté ruže

36,99
Elite levanduľa a  biele ruže s gypsomilkou

Elite levanduľa a biele ruže s gypsomilkou

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk