Prievidza žiada obchvat, podporila to petíciou

13.02.2018 15:37

Obchvat mesta Prievidza je jeden z najdôležitejších dopravných infraštruktúrnych projektov v regióne, ktoré treba riešiť, okrem cesty medzi Prievidzou a Trenčínom. Povedala v utorok primátorka tohto okresného mesta na hornej Nitre Katarína Macháčková potom, ako do podateľne Úradu vlády SR odovzdala petíciu s 8100 podpismi za jeho okamžité dobudovanie.

Potreba riešiť problém vyvstala v roku 2015, keď investor Brose postavil prvú halu v priemyselnom parku, uviedla s tým, že je predpoklad, že prídu aj ďalší investori.

„Mesto trpí každodennými dopravnými zápchami, hlavnú cestu využívajú aj obyvatelia okolitých obcí a miest,“ konštatovala. Prvá časť obchvatu bola vybudovaná v roku 2009, ale tento úsek nesplnil účel obchvatu, dodala.

Macháčková pripomenula výjazdové rokovanie vlády SR v regióne, počas ktorého bol daný prísľub, že dostavba prvej etapy by sa mala začať v roku 2015 a druhej v roku 2016. „Keďže sa nič zo sľubov nenaplnilo, tak v jeseni 2017 sme pripomenuli sľub vláde Roberta Fica (Smer-SD) a začali sme petíciu s tým, že žiadame okamžitú dostavbu obchvatu,“ uviedla.

V súvislosti s konverziou baníckeho regiónu hornej Nitry vidí Macháčková príležitosť, že by sa projekt dostavby obchvatu mohol dostať medzi priority vlády SR. Pripomenula stretnutie na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja a slová vicepremiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) o možnosti realokácie prostriedkov z Európskej únie. Dúfame, že k realokácii dôjde a budú použité na tento účel, povedala. Dodala, že ďalšou alternatívou je uhradiť výstavbu zo štátneho rozpočtu.

Podľa nej zaznelo aj vyjadrenie štátneho tajomníka rezortu dopravy Viktora Stromčeka (Smer-SD), že by sa výstavba obchvatu mala začať v roku 2019. Vyslovila však obavy z administratívnej náročnosti, pretože 16 mesiacov trvá proces obstarávania štúdie realizovateľnosti, ktorá je podkladom pre realizáciu z eurofondov. „Ak sa sľub naplní, budeme veľmi radi,“ uzavrela Macháčková a dodala, že rozhodnutie je na vláde SR.

Podľa informácií zo stránky mesta Prievidza, primátorka so 17 mestskými poslancami začala petíciu v októbri 2017. Petícia bola ukončená 15. januára 2018.

#obchvat #Prievidza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Flower box biela kocka "L" farebné kvety

23,99
Dôkaz lásky červený

Dôkaz lásky červený

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk