Brexit bez dohody by mohol stáť firmy desiatky miliárd libier ročne

12.03.2018 13:38

Podnikom v Európskej únii a Británii by vznikli dodatočné náklady v objeme okolo 58 miliárd libier ročne, ak by rozhovory o odchode Británie z EÚ skončili bez dosiahnutia novej obchodnej dohody. Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti Oliver Wyman.

Nové colné a ďalšie obchodné bariéry v prípade absencie dohody by podľa štúdie stáli britské firmy približne 27 miliárd libier ročne, zatiaľ čo pri podnikoch v zostávajúcich 27 členských štátoch EÚ by sa dodatočné náklady pohybovali okolo 31 miliárd libier ročne.

„Tieto zvýšené náklady a neistota ohrozujú tvorbu zisku a pre niektoré podniky predstavujú existenčné riziko,“ píše sa v štúdii. V Británii by absencia obchodnej dohody najviac uškodila finančnému sektoru, zatiaľ čo vo zvyšku EÚ by najväčšiu ujmu pocítil automobilový priemysel.

Británia má opustiť EÚ budúci rok. V prípade absencie dohody by sa mali obchodné vzťahy medzi Britániou a zvyškom EÚ riadiť podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Tento scenár je označovaný ako takzvaný tvrdý brexit.

#Veľká Británia #firmy #Európska únia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Sweet ružové ruže a gerbery s gypsomilkou

Sweet ružové ruže a gerbery s gypsomilkou

59,99
Grande žlté ruže

Grande žlté ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk