Odborári v žilinskej Kii vyhlásili štrajkovú pohotovosť

, 10.04.2018 15:42, aktualizované: 17:20

Ani dnes sa vedenie žilinskej automobilky nedohodlo s odbormi na tohtoročnom zvyšovaní platov. O druhej popoludní tak zástupcovia nespokojných zamestnancov vyhlásili štrajkovú pohotovosť a začali pripravovať plány na ostré prerušenie výroby. Kameňom úrazu je 14 eur.

„My žiadame zvýšiť tarifné mzdy zamestnancov v priemere o 84 eur, a návrh podniku je 70 eur. Rozdiel je teda 14 eur, a ak vedenie neakceptuje náš návrh, už v máji môže vypuknúť ostrý štrajk,“ povedal šéf odborov v Kia Motors Slovakia Miroslav Chládek.

Podľa automobilky je rozdiel medzi oboma ponukami ešte menší. „Kia Motors Slovakia aktuálne svojim dlhodobým zamestnancom ponúka priemerné zvýšenie miezd o 107 eur mesačne, kým odborová organizácia žiada približne 117 eur. Rozdiel teda predstavuje iba desať eur, kvôli ktorým odbory hrozia štrajkom. Keďže počas neho zamestnancom neprináleží mzda a ohrozené je aj vyplácanie bonusov naviazaných na produkciu, už po jednom dni štrajku by zamestnanci prišli o viac peňazí, než tvorí ročný rozdiel medzi oboma ponukami,“ uviedol Anton Ondrej, riaditeľ ľudských zdrojov v Kia Motors Slovakia. Toho sú si vedomé aj odbory, ktoré tvrdia, že ak príde k vyhláseniu štrajku, budú žiadať viac ako dnes. „Zjednodušene, pre tri eurá sa štrajkovať neoplatí,“ reagoval Chládek.

Ten ďalej žiada pre zamestnancov, ktorí v automobilke odpracovali viac ako päť rokov, jeden deň dovolenky navyše, pri desiatich rokoch dva dni navyše a pri 15 rokoch až tri dni navyše.

„Vedenie navrhuje len jeden deň dovolenky navyše pre ľudí, ktorí v závode odpracovali viac ako päť rokov,“ dodal Chládek. Posledný rozpor je v tom, že odbory žiadajú jednoročnú platnosť podpísanej kolektívnej zmluvy a vedenie podniku až dvojročnú platnosť. Vo všetkých ostatných bodoch už prišlo k dohode. V automobilke aktuálne zamestnanci začínajú nosiť odznaky s nápisom podporujem štrajk. Už na piatok má po rannej zmene prebehnúť v automobilke pochod za vyššie mzdy. V nedeľu sa stretne predsedníctvo odborov a odhlasuje ďalší postup.

„Ak nepríde k akceptácií našej ponuky, odhlasujeme štrajk a následne začneme medzi zamestnancami zbierať podpisy za jeho podporu. Ak bude súhlasiť minimálne 900 zamestnancov, môže už v máji prísť k ostrému prerušeniu výroby,“ uzavrel Chládek. Ten verí, že sa s vedením podniku nakoniec dohodnú a zamestnanci nebudú musieť pristúpiť k tomuto radikálnemu kroku.

(Agentúrnu správu sme vymenili za autorský článok denníka Pravda.)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Kia Motors Slovakia #automobilky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
25,99
Elite ružové tulipány, ruže, hyacinty

Elite ružové tulipány, ruže, hyacinty

29,99
Orchidea biela na vysoko

Orchidea biela na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk