Ak nám nepridáte, budeme štrajkovať, znie z fabrík

, 17.04.2018 13:00, aktualizované: 15:06

Ekonomika silnie a vietor v plachtách cítia nielen fabriky, ale aj odborári. Uvedomujú si, že podniky pri nízkej nezamestnanosti nevedia nájsť ľudí a aj preto žiadajú razantnejší rast platov, a to aj za cenu štrajkov.

Oficiálne štatistiky síce hovoria, že priemerná hrubá mzda v krajine sa prehupla cez tisíc eur mesačne, nie všade je to však tak. Nízke mzdy majú operátori výroby nielen v hladových dolinách Slovenska, ale aj v niektorých regiónoch s rekordne nízkou zamestnanosťou. V čoraz viac fabrikách preto rastie nespokojnosť a domácu ekonomiku môžu už v najbližších mesiacoch zasiahnuť vlny štrajkov.

„U nás ľudia za pásom v čistom bežne zarobia 650 až 700 eur za mesiac,“ povedal šéf odborov v automobilke PSA Peugeot Citroën Slovakia František Gajdoš. V Trnave je pritom aktuálna miera evidovanej nezamestnanosti na úrovni dvoch percent a z miestneho úradu práce môže do zamestnania nastúpiť „len“ 1¤379 ľudí. „Lenže náš štát umožnil automobilke prijímať aj Srbov a Ukrajincov. No ani pre ľudí žijúcich mimo Európskej únie nie sú súčasné platy nijakým ternom. Aj oni odchádzajú preč a výsledkom je obrovská fluktuácia. My pritom dnes nenabiehame na nové modely a v prípade vyšších miezd by podnik nemal žiadne problémy s nedostatkom ľudí,“ dodal Gajdoš.

Keďže počas štrajku zamestnancom neprináleží mzda a ohrozené je aj vyplácanie bonusov naviazaných na produkciu, už po jednom dni štrajku by zamestnanci prišli o viac peňazí, než tvorí ročný rozdiel medzi oboma ponukami.
riaditeľ ľudských zdrojov Kia Motors Slovakia Anton Ondrej

Vláda umožnila v nevyhnutných prípadoch prijímať ľudí z tretích krajín s podmienkou, že nebudú pracovať za nižšie mzdy ako Slováci. Lenže to brzdí aktuálnu snahu odborov o platový rast.

Podľa automobilky je priemerná hrubá mzda v PSA Peugeot Citroën Slovakia približne 1¤465 eur za mesiac. Podľa odborov za vyšším číslom stoja lepšie platy riadiacich pracovníkov, a bežní robotníci za mesiac v čistom zarobia do 700 eur.

„Práve pre nízke mzdy pracujúcich ľudí navrhujeme desaťpercentné zvyšovanie platov. No vedenie je z francúzskej centrálny tlačené do každoročného znižovania výrobných nákladov, a preto nesúhlasí s našou požiadavkou. Ak sa nedohodneme, sme v krajnom prípade pripravení ísť až do štrajku, a v tomto nás podporujú aj zamestnanci zo Srbska a Ukrajiny. Aj im totiž prídu súčasné mzdy ako nízke,“ dodal Gajdoš.

V trnavskej automobilke odborári navrhujú...
V trnavskej automobilke odborári navrhujú desaťpercentný rast platov, dohodu s vedením zatiaľ nedosiahli. Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

Odbory tiež upozorňujú, že v časoch krízy súhlasili so zmrazovaním platov, a dnes na revanš očakávajú razantnejšie zvyšovanie miezd. Zároveň v mnohých okolitých fabrikách pracujú aj dnes len Slováci bez cudzincov, a to práve vďaka vyšším platom.

Ziskové firmy

V pondelok o tretej poobede sa stretli podnikové odbory s vedením spoločnosti Kia Motors Slovakia. Dôvodom bolo rokovanie o tohtoročnom zvyšovaní miezd a snaha o odvrátenie hrozby štrajku. „Medzi našimi požiadavkami nie je veľký rozdiel. Napriek tomu sa nám s vedením podniku nepodarilo nájsť prijateľný kompromis a museli sme vyhlásiť štrajkovú pohotovosť,“ priblížil šéf odborov v Kia Motors Slovakia Miroslav Chládek. Ten pre zamestnancov žiada priemerné zvýšenie tarifných platov o 84 eur a podnik podľa Chládka navrhol rast o 70 eur.

Podľa riaditeľa ľudských zdrojov Kia Motors Slovakia Antona Ondreja je rozdiel ešte menší a automobilka ponúka dlhodobým zamestnancom rast o 107 eur a odbory žiadajú 117 eur. Firma zároveň zamestnancov upozorňuje, že prípadný štrajk im nakoniec prinesie nižšie mzdy. „Keďže počas neho zamestnancom neprináleží mzda a ohrozené je aj vyplácanie bonusov naviazaných na produkciu, už po jednom dni štrajku by zamestnanci prišli o viac peňazí, než tvorí ročný rozdiel medzi oboma ponukami,“ uviedol Ondrej.

Spoločnosť Kia Motors Slovakia s miestnou odborovou organizáciou ZO OZ KOVO Kia Žilina vyjednávanie o mzdovom dodatku ku kolektívnej zmluve dnes uzavrela. Nová zmluva bude platiť dva roky. Nová zmluva zaručuje výrobným zamestnancom spoločnosti v tomto roku rast taríf v priemere o 75 eur. „V roku 2019 im vzrastie základná mzda o ďalších 80 eur. Zvýši sa aj hodinové mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu na 1,30 eura v tomto a 1,50 eura v budúcom roku. Aj vďaka tomu sa príjem výrobných zamestnancov po započítaní bonusov a príplatkov zvýši v roku 2018 priemerne o 107 eur mesačne a v budúcom roku dokonca o 113 eur,“ informoval hovorca spoločnosti Jozef Bačé. (TASR)

V slovenskej ekonomike patrí Kia Motors Slovakia dlhé roky k top ziskovým firmám. Obrat spoločnosti za posledných osem rokov stúpol o 3,9 miliardy eur. Konkrétne v roku 2009 bol obrat žilinskej automobilky 1,7 miliardy eur a v roku 2016 až 5,6 miliardy eur. Zároveň v roku 2016 dosiahol čistý zisk Kia Motors Slovakia takmer 214 miliónov eur.

Úspech povzbudí ďalších

Na to, ako dopadnú rokovania v automobilkách, čakajú zamestnanci mnohých subdodávateľov. „Prípadný úspech určite aj našich zamestnancov povzbudí v snahe dohodnúť si vyšší rast miezd. My aktuálne navrhujeme rast miezd o 127 eur v hrubom a zamestnávateľ ponúkol 67 eur. Naše ponuky sa teda ani len nepribližujú, a ak to bude nutné, nevylučujeme v súlade so zákonom vyhlásenie štrajkovej pohotovosti aj samotného štrajku,“ vyhlásil šéf odborov v Mobis Slovakia Daniel Šimák. Bojovať o rast miezd musia aj ľudia pracujúci v nedostatkových profesiách vodičov autobusov.

Takzvaný kolektívny spor aktuálne prebieha v nitrianskej Arrive. „Rokovania sme otvorili návrhom na zvýšenie tarifných platov o 4,54 eura a desaťpercentným nárastom variabilnej zložky mzdy. Počas rokovaní sme urobili kompromis a aktuálne navrhujeme zvýšenie tarifných platov o 4,15 eura a štrnásťpercentný rast variabilnej mzdy,“ povedal šéf odborov v nitrianskej Arrive Michal Ďuriš. Ešte minulý rok v lete pritom v Nitre nemali dostatok šoférov mestskej hromadnej dopravy a v podniku museli začať pracovať aj vodiči z Ukrajiny.

V praxi viaceré domáce firmy ani nedostatok ľudí nedotlačil k razantnejšiemu zvyšovaniu miezd. Ako dosiahnuť vyššie platy, ukázali pár týždňov dozadu odborári v českej automobilke Škoda. Tí najprv vypovedali mimoriadne zmeny, a firma v snahe odvrátiť problémy s výrobou nakoniec súhlasila so zvýšením tarifných platov o 12 percent a okrem toho o ďalších 12 percent vzrástlo osobné hodnotenie zamestnancov. V optimálnom prípade mzdy robotníkov vzrastú až o dvadsať percent.

Priemerná mzda tarifného zamestnanca bola v roku 2017 v českej Škode Auto 45 385 českých korún (1 820 eur), čo bolo približne na úrovni platov v bratislavskom Volkswagene, kde mzdy patria spomedzi fabrík k najvyšším na Slovensku. Ich ďalší rast si vlani v Bratislave odborári VW zaistili práve štrajkom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#štrajková pohotovosť #štrajk #Odbory #odborári #automobilky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
169,99
Amore červené ruže Moet Chandon

Amore červené ruže Moet Chandon

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk