Spojené štáty si u Moody's obhájili najvyšší rating

26.04.2018 09:29

Agentúra Moody's Investors Service v stredu potvrdila najvyššie hodnotenie úverovej bonity Spojených štátov.

Moody's potvrdila rating USA ako emitenta dlhodobých záväzkov a rating dlhodobých nezabezpečených záväzkov krajiny na úrovni Aaa. Výhľad ratingov je stabilný.

Rozhodnutie agentúry odráža výnimočnú silu ekonomiky USA, vysokú stabilitu inštitúcií a veľmi malé ohrozenie úverovými šokmi vzhľadom na jedinečné postavenie dolára a amerických vládnych dlhopisov vo svetovom finančnom systéme. Tieto pozitívne faktory vyvažujú slabšiu, aj keď stále relatívne dobrú fiškálnu pozíciu.

Hlavným dôvodom stabilného výhľadu je presvedčenie Moody's, že vysoká dynamika diverzifikovanej a konkurencieschopnej ekonomiky USA spoločne so statusom dolára ako najdôležitejšej rezervnej meny a veľkosťou trhu s dlhopismi USA vyvážia narastajúce fiškálne tlaky, ktorých dôvodom sú stúpajúce výdavky na dôchodky, rast nákladov na obsluhu dlhu a nedávne politické rozhodnutia, ktoré zrejme znížia budúce príjmy a zvýšia výdavky.

Stropný rating pre dlhopisy a bankové vklady v domácej aj zahraničnej mene zostal na úrovni Aaa a krátkodobý stropný rating na úrovni Prime-1 (P-1).

#rating #Moody's #USDA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku