Diplomat USA: Obchodná vojna s EÚ nehrozí, ale očakávame ústretovosť

Richard Grenell, nový americký veľvyslanec v Nemecku, nevidí nijaké aktuálne nebezpečenstvo vzniku obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a EÚ. Washington však očakáva ďalšie návrhy na to, ako by sa terajšie clá dali zrušiť.

12.05.2018 15:14
debata (23)

Grenell to uviedol pre sobotné vydania denníkov mediálnej skupiny Funke. Nebude nijaká obchodná vojna. Táto predstava je falošná. S našimi priateľmi hovoríme, aby sme problém vyriešili, povedal diplomat.

Upozornil však na to, že Európania musia do začiatku júna predložiť prepracovaný koncept. Štáty EÚ totiž dostali výnimku na vývoz ocele a hliníka len do konca uvedeného termínu. Chceme mať v hre rovnaké pravidlá, povedal Grenell. "Pokiaľ iní pracujú s clami, my robíme to isté.

Európska komisia (EK) pohrozila vyššími clami na americký tovar a pripravila jeho zoznam pre prípad, že Donald Trump uplatní sankčné clo na európske komodity. Brusel kritizoval dôvody Washingtonu, prečo chce zaviesť sankčné clo. Podľa neho je aktuálny transatlantický obchod nevyvážený. EÚ už vraj zaviedla zvýšené clo na mnohé produkty, napríklad agrárne.

Obchodné vzťahy medzi partnermi teraz začal zaťažovať vývoj okolo Iránu. Peter Altmaier, spolkový minister hospodárstva, v piatok (11. 5.) pre rozhlasovú stanicu Deutschlandradio povedal: Nemáme nijaké právne možnosti, aby sme nemecké firmy chránili pred rozhodnutiami americkej vlády alebo aby sme ich spod nich vyňali.

Grenell žiadal, aby nemeckí podnikatelia zastavili svoje investície v Iráne. Za to ho nemecké podnikateľské zväzy ostro kritizovali. To je enormný Damoklov meč, povedal Volker Treier, námestník konateľa Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK).

Šéf komory Eric Schweitzer pre sobotné vydanie denníka Passauer Neue Presse povedal, že spolková vláda sa musí teraz postarať o obmedzenie strát a zabezpečiť rozbehnuté obchody s Iránom. Po podpísaní dohody o zastavení iránskeho jadrového programu sa nemecké firmy aktívne pustili do presmerovania svojich aktivít aj na Teherán. Okrem toho sa žiada, aby spolková vláda postupovala s partnermi v EÚ proti USA spoločne a rozhodne a žiadala právne spoľahlivé ekonomické vzťahy, zdôraznil šéf DIHK.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Európska únia #USA #obchodná vojna