Česi plánujú okružnú diaľnicu okolo celej krajiny, potrvá to desaťročia

20.05.2018 16:33

V Česku pracovníci štátnej firmy Riaditeľstvo ciest a diaľnic ČR začínajú pracovať na druhej fáze diaľničnej siete. Bude po obvode republiky spájať namiesto terajšieho lúčovitého tvaru s centrom v Prahe tvar kruhový. Spojí Karlove Vary južným smerom s Českými Budějovicami, s Brnom a na severe cez Ústí nad Labem a Liberec s Hradcom Královým.

Súčasné údaje z analýz smerovania dopravy totiž ukazujú, že sa vodičom v mnohých prípadoch stále oplatí pri cestách radšej obísť diaľničnú sieť a jazdiť po cestách prvej triedy, Napríklad vodiči, ktorí smerujú z Plzne na Moravu, nejdú po D5 a pražskom okruhu D5. „Namiesto toho prejdú z diaľnice pri Starom Plzenci na cestu prvej triedy a pokračujú cez Rožmitál pod Třemšínom, Tábor a Pelhřimov, kde sa napoja na D1,“ uviedol generálny riaditeľ Riaditeľstva ciest a diaľnic Jan Kroupa.

Štát si od novej cestnej siete sľubuje hospodárske oživenie regiónov.

Prepájanie krajských miest diaľničnou sieťou bude programom na desaťročia. Vznikajúca vláda ANO a ČSSD ho vo vládnom programe charakterizuje ako návrh na diskusiu o tom, kam by sa mal v budúcnosti uberať rozvoj dopravnej infraštruktúry republiky.

Zatiaľ zostáva prioritou dokončenie súčasných realizovaných plánov. Na ich splnenie bude treba ešte 20 až 30 rokov.

#Česko #diaľnice
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku