Prvý jadrový reaktor AP1000 na svete bude mať Čína

12.06.2018 09:35

Prvý jadrový reaktor tretej generácie AP1000 na svete bude mať Čína. Zariadenie americkej spoločnosti Westinghouse v elektrárni San-men v juhovýchodnej provincii Če-ťiang má komerčnú prevádzku začať do novembra. Podľa denníka Science Daily to uviedol predseda predstavenstva China National Nuclear Power Corp (CNNP) Čchen Chua.

Do kritického stavu, keď je štiepna reťazová reakcia v rovnováhe, teda štiepením vzniká práve toľko neutrónov, koľko ich v reaktore zaniká, sa má reaktor dostať už na konci júna.

Čína sa v roku 2007 dohodla s firmou Westinghouse na výstavbe štyroch blokov AP1000 jadrových reaktorov tretej generácie, dvoch v elektrárni San-men a dvoch v meste Chaj-jang v provincii Šan-tung. Prvé mali byť pôvodne hotové do roku 2014, ale projekt bol kvôli bezpečnostným a projektovým záležitostiam odložený. Povolenie na navážanie paliva získala elektráreň San-men od čínskeho Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť tento rok v apríli.

Firma Westinghouse do projektu v Číne vkladala veľké nádeje, po nešťastí v japonskej elektrárni Fukušima v roku 2011 však Peking pozastavil schvaľovací proces aj stavbu jadrových reaktorov. Teraz sa očakáva, že sa zameria predovšetkým na vlastný reaktor tretej generácie Chua-lung II.

Reaktory tretej generácie vychádzajú z modelov druhej generácie, ale majú oveľa lepšie úžitkové a bezpečnostné vlastnosti. Patrí k nim tiež EPR firmy Areva, ktorý je teraz vo výstavbe vo Francúzsku, Číne, Fínsku a Británii. Chua-lung konkuruje ruskému VVER spoločnosti Rosatom. Tá minulý týždeň v Číne uzavrela dohodu o výstavbe štyroch blokov.

Čína chce do konca roka 2020 zvýšiť celkovú jadrovú inštalovanú kapacitu na 58 gigawattov a ďalších 30 GW mať vo výstavbe. V závere tohto roku mala inštalovanú kapacitu 35,8 GW a vo výstavbe 23 GW, uviedla agentúra Reuters.

#Čína #jadrová energetika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
36,99
Perla farebné ruže a tulipány

Perla farebné ruže a tulipány

29,99
Kytica pre chlapca

Kytica pre chlapca

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk