Ceny na Slovensku spomalili rast, medziročne stúpli o 2,6 %

, 14.06.2018 10:17

Spotrebiteľské ceny na Slovensku sa v máji v porovnaní s aprílom nezmenili. Medziročne sa zvýšili o 2,6 percenta. V apríli ceny medziročne rástli o 2,9 percenta. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Oproti máju 2017 vzrástli najvýraznejšie ceny v doprave o 5,5 %, potravín a nealkoholických nápojov o 4,5 % a v reštauráciách a hoteloch o 3,5 %. Zvýšili sa aj vo všetkých ostatných oblastiach okrem pošty a spojov, kde sa nezmenili.

V priemere za päť mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,5 %.

Index spotrebiteľských cien sa v máji oproti aprílu v domácnostiach zamestnancov a v domácnostiach dôchodcov nezmenil, v nízkopríjmových domácnostiach sa zvýšil o 0,1 %. Medziročne sa zvýšil za domácnosti zamestnancov a dôchodcov zhodne o 2,7 %, za nízkopríjmové domácnosti o 2,6 %.

Národná banka Slovenska vo svojej poslednej prognóze odhadla, že tempo rastu spotrebiteľských cien v priemere za celý tento rok sa zrýchli na 2,3 percenta a že na tejto úrovni inflácie zostane aj ďalšie dva roky. Vlani ceny tovarov a služieb na Slovensku stúpli o 1,3 percenta. V rokoch 2014 až 2016 zaznamenala krajina defláciu, spotrebiteľské ceny tak v priemere klesali.

#inflácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Passion farebné ruže

Passion farebné ruže

49,99
Passion ružové ruže

Passion ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk