Trump eskaluje obchodnú vojnu, hrozí clom na autá

22.06.2018 17:13

Americký prezident Donald Trump v piatok na twitteri pohrozil Európskej únii dvadsaťpercentným clom na dovoz automobilov, ak EÚ čoskoro nezruší svoje ochranné opatrenia proti Spojeným štátom.

Agentúra Reuters poznamenala, že vyhlásenie Trump urobil mesiac po tom, čo jeho administratíva začala prešetrovať, či dovoz áut a autodielov nie je pre USA bezpečnostným rizikom.

„S ohľadom na clá a obchodné bariéry uvalené Európskou úniou na USA a ich skvelé spoločnosti a robotníkov, zaťažíme dvadsaťpercentným clom všetky ich autá, ktorá smerujú do USA, ak spomínané clá a bariéry nebudú čoskoro odbúrané,“ napísal Trump s výzvou, aby sa autá montovali v USA.

Pokiaľ ide o súčasné únijné clo na dovoz automobilov, tak EÚ voči USA uplatňuje desaťpercentné clo, kým dovoz do USA podlieha clu 2,5 percenta u osobných vozidiel a 25 percent u dodávkových a športovo-úžitkových automobilov.

Na Trumpovu hrozbu zareagovali akcie európskych automobiliek poklesom. Napríklad nemecký Volkswagen bezprostredne strácal okolo jedného percenta, akcie ďalšej nemeckej automobilky Daimler odpisovali 1,5 percenta a podobne akcie BMW boli slabšie o 2,2 percenta. Taliansky výrobca áut Fiat Chrysler strácal 2,8 percenta. Neskôr ale časť počiatočných strát zmazali. Hlavný index nemeckých akcií DAX vplyvom strát automobiliek dokonca odovzdal všetky zisky a začal klesať. Neskôr sa vrátil k rastu, hoci len k miernemu.

Český ekonóm Lukáš Kovanda zo spoločnosti Cyrrus vo vyhlásení uviedol, že Trumpove ohlásené opatrenie je namierené najmä proti nemeckým automobilkám na čele s BMW a Daimlerom, ale najväčšie škody by v pomere k hrubému domácemu produktu zaznamenalo Slovensko.

„Naopak, Česká republika by Trumpov zamýšľaný krok bezprostredne prakticky nepocítila. Do Spojených štátov vlani zamierili len necelé štyri desiatky automobilov vyrobených v Česku. Dokonca ani českí subdodávatelia, napríklad dodávatelia súčiastok a autodielov, by priamym spôsobom neboli výrazne zasiahnutí. Celkové priame škody, ktoré by česká ekonomika utrpela, možno vyčísliť v desiatkach miliónov korún,“ uvádza Kovanda.

EÚ je teraz so Spojenými štátmi v obchodnom spore, pretože Washington zaviedol clá na dovoz ocele vo výške 25 percent a na dovoz hliníka vo výške desať percent. Pretože sa záležitosť nepodarilo vyriešiť, začala EÚ od piatku uplatňovať clo 25 percent na dovoz niektorých tovarov z USA. Terčom nových ciel sú výrobky z ocele a hliníka, poľnohospodárske a rôzne ďalšie tovary, okrem iného motocykle, džínsy alebo whisky.

#Európska únia #USA #obchodná vojna #clá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku