O plyne budú opäť rokovať v trojici. EÚ, Rusko, Ukrajina

17.07.2018 20:40

Európskej komisii sa v utorok podarilo dosiahnuť otvorenie trojstranného procesu rokovaní o plyne s Ruskom a Ukrajinou. Oznámil to podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič po skončení rokovaní v Berlíne, ktoré v mene exekutívy EÚ inicioval.

Šefčovič oznámil, že všetky strany súhlasili s tým, že treba oddeliť staré problémy od nových, a dohodli sa poveriť expertov na vysokej úrovni, aby spoločne pracovali na štyroch otázkach, ktorými sú potreba dodávok plynu v EÚ; spôsoby, akými by právne predpisy EÚ uplatňované na Ukrajine ovplyvnili budúcu zmluvu o tranzite ruského plynu; certifikovaný prevádzkovateľ prepravnej sústavy a tarify.

Podľa vyjadrenia slovenského eurokomisára by sa trilaterálna skupina expertov mala prvýkrát stretnúť v polovici septembra. Ich stretnutie pripraví pôdu pre ďalšie trojstranné stretnutie, už na politickej úrovni, ktoré by sa malo uskutočniť v priebehu októbra tohto roku. Frekvencia trojstranných rozhovorov EÚ – Rusko – Ukrajina bola stanovená na približne raz za šesť až osem týždňov.

„Dostať všetkých za jeden stôl a začať budovať dôveru malo zásadný význam. Čas plynie rýchlo a každým dňom sa približujeme ku koncu roku 2019,“ uviedol Šefčovič v správe pre médiá.

Pripomenul, že základnou otázkou stále zostáva, či od prvého januára 2020 bude existovať dohoda o dlhodobom tranzite ruského plynu do EÚ cez Ukrajinu, a to komerčne životaschopným spôsobom.

„Oceňujem preto účasť na vysokej úrovni z Ruska aj Ukrajiny, ktorá bola nevyhnutná na začatie tohto procesu. Dúfam, že aj naďalej budeme svedkami pevných záväzkov na oboch stranách dosiahnuť dohodu o konci tohto procesu,“ dodal Šefčovič, podľa ktorého je takáto dohoda v najlepšom záujme všetkých strán.

Podpredseda komisie zopakoval, že trojstranný proces je najefektívnejšou platformou na hľadanie uspokojivého riešenia záležitostí týkajúcich sa dodávok plynu, ktorá je dôležitá pre EÚ, Rusko aj Ukrajinu.

#Európska komisia #Rusko #plyn #Ukrajina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku