Z Číny do EÚ prúdi viac tovaru po železnici

19.07.2018 18:40

V lete 2017 bola otvorená cesta pre železničnú dopravu z ázijskej Číny do Európskej únie (EÚ). Po tejto ceste prešlo 24 nákladných vlakov v minulosti, za prvý polrok 2018 to bolo asi 120 nákladných vlakov. Povedal to vo štvrtok na tlačovej besede ukrajinský veľvyslanec v SR Jurij Muška. Doprava tovaru sa deje aj cez územie SR a Ukrajiny.

Ukrajina očakáva, že toto číslo sa zvýši na 500 vlakov ročne, povedal. Výstavba logistických centier a obsluha tejto trate zvýši úlohy SR a Ukrajiny aj príjmy do rozpočtu, zdôraznil.

V súvislosti s obchodným obratom medzi SR a Ukrajinou v prvom kvartáli 2018 povedal, že bol na úrovni 403,8 milióna dolárov (468,811 milióna eur), čo je v porovnaní s prvým kvartálom roka 2017 viac o 32,49 %.

„Ak sa trend zachová, tak v roku 2018 môžeme medzi našimi štátmi očakávať tovarový obrat vo výške 1,6 miliardy dolárov (1,857 miliardy eur). To bude rekord za celkové obdobie našej spolupráce,“ uviedol s tým, že Ukrajina zvýšila export do EÚ, vrátane Slovenska. Podiel SR na ukrajinskom exporte je 2 % a import zo SR na Ukrajinu je vo výške 1 %.

Podľa veľvyslancových slov severná vetva plynovodu do Nemecka Nord Stream 2 nediverzifikuje zdroje dodávky plynu. Keď ho dostavajú, bude ruský podiel na nemeckom plynovom trhu vyše 50 %, konštatoval Muška.

Principiálny postoj ukrajinskej strany je, že objem, ceny a pravidlá tranzitu plynu musia byť európskymi štandardmi, zdôraznil veľvyslanec. Toto bude najlepšia garancia pre plynulé dodávky plynu pre SR aj pre celú Európu, uzavrel.

#vlaky #Čína #železnica
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku