Turecko si vo WTO sťažuje na nové americké clá

20.08.2018 19:50

Turecko podalo vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) sťažnosť na Spojené štáty pre ďalšie clá na dovoz tureckej ocele a hliníka. Oznámila to v pondelok WTO, ktorá má za úlohu dohliadať na rovnaký prístup na otvorenom trhu.

Turecko podalo vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) sťažnosť na Spojené štáty pre ďalšie clá na dovoz tureckej ocele a hliníka. Oznámila to v pondelok WTO, ktorá má za úlohu dohliadať na rovnaký prístup na otvorenom trhu.

Zdvojnásobenie ciel na dovoz tureckej ocelí a hliníka ohlásil tento mesiac americký prezident Donald Trump. Je to odveta za súdny proces s americkým evanjelickým pastorom Andrew Brunsonom žijúcim v Turecku, ktorého Ankara obviňuje z terorizmu. Clo na tureckú oceľ tak po novom stúplo na 50 percent a na hliník na 20 percent.

Spor s USA prehĺbil krízu na tureckých finančných trhoch. Turecká líra od začiatku tohto roka stratila voči doláru takmer 40 percent. Okrem sporov s USA tlačia líru nadol aj obavy z rastúceho vplyvu prezidenta Erdogana na ekonomiku a z jeho opakovaných výziev na znižovanie úrokových sadzieb napriek vysokej inflácii.

Medzinárodne ratingové agentúry Standard & Poor's a Moody's preto v piatok znížili hodnotenie úverovej spoľahlivosti Turecka o jeden stupeň.

Spojené štáty sú najväčším dovozcom ocele na svete. Turecko je šiestym najväčším importérom ocele do USA.

#USA #turecko #obchodná vojna #clá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku