Maas vyzval Európu, aby sa finančne odstrihla od USA

, 22.08.2018 14:08, aktualizované: 17:08

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyzval Európu, aby posilnila svoju finančnú nezávislosť od Spojených štátov a vytvorila nezávislé platobné kanály. Nemecká kancelárka Angela Merkelová reagovala, že Maasove názory nie sú spoločné návrhy vlády a tiež poznamenala, že pokiaľ ide o medzinárodné platobné systémy, je nevyhnutné úzke partnerstvo so Spojenými štátmi.

Maas v článku pre denník Handelsblatt v stredu povedal, že v návrhu na budúce „vyvážené partnerstvo“ s USA by Európa mala mať aj „vyvážený podiel zodpovednosti“ a byť protiváhou, keď USA prekročia „červenú čiaru“.

Maas uviedol, že USA a Európa sa začali vzďaľovať už pred nástupom Donalda Trumpa do funkcie. Kritizoval však aj nedávne rozhodnutia amerického prezidenta, ako napríklad stiahnutie USA z iránskej jadrovej dohody. Nemecko, Francúzsko a Británia, európski signatári dohody medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami z roku 2015, sľúbili, že ju udržia pri živote.

„V tejto situácii je strategicky dôležité, aby sme jasne povedali Washingtonu: Chceme spolupracovať, ale nedovolíme vám, aby ste konali poza náš chrbát v náš neprospech,“ napísal Maas. „Preto bolo správne právne chrániť európske spoločnosti pred sankciami. Preto je nevyhnutné posilniť európsku autonómiu vytvorením platobných kanálov nezávislých od USA, vytvorením európskeho menového fondu a vytvorením nezávislého platobného systému SWIFT,“ doplnil.

Ďalšie podrobnosti šéf nemeckej diplomacie nezverejnil. SWIFT je systém, ktorý dohliada na medzinárodné bankové prevody. Okrem toho sa v Európskej únii (EÚ) už dlhšie hovorí o modernizácii záchranného fondu, ktorý vznikol počas dlhovej krízy v eurozóne, a jeho transformácii na plnohodnotný európsky menový fond.

Maas tiež skonštatoval, že každý deň pokračovania dohody s Iránom je lepší ako riziko extrémne výbušnej krízy, ktorá by sa mohla vynoriť na Blízkom východe. Dodal, že Európa musí „odhaľovať falošné správy“, ako napríklad – čo je dlhodobý argument Nemecka – že ak sa obchodná bilancia neobmedzí len na tovar, ale zahrnie aj služby, EÚ vykáže s USA obchodný deficit, nie prebytok.

Merkelová: Názory Maasa nie sú návrhmi vlády

Návrhy nemeckého ministra zahraničia Heika Maasa na nové usporiadanie partnerstva so Spojenými štátmi sú dôležitým príspevkom, nejde však o spoločný návrh spolkovej vlády. Podľa agentúry DPA tak dnes reagovala kancelárka Angela Merkelová na článok šéfa diplomacie k tejto téme, ktorý vyšiel v denníku Handelsblatt.

Merkelová už skôr opakovane povedala, že USA viac nie sú spoľahlivý partner, a Európa preto musí prevziať viac vlastnej zodpovednosti. Je podľa nej ale dôležité v každom prípade ponechať otvorené dvere pre návrat USA do medzinárodných dohôd.

Tiež poznamenala, že pokiaľ ide o medzinárodné platobné systémy, je nevyhnutné úzke partnerstvo so Spojenými štátmi.

Spojené štáty dali vlani Organizácii Spojených národov najavo zámer odstúpiť od parížskej globálnej dohody o ochrane klímy, ktorý budú môcť realizovať najskôr v roku 2020. Tento rok v máji odstúpili od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom, ktorej udržanie si želajú ostatní signatári vrátane Európskej únie.

#USA #obchodná vojna #Heiko Maas #Európska únia #Angela Merkelová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
42,99
Elite červené ruže dve srdiečka

Elite červené ruže dve srdiečka

29,99
Sweet červené kvety srdiečka

Sweet červené kvety srdiečka

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk