Kolektívne zmluvy vo verejnej službe môžu platiť dlhšie ako jeden rok

12.09.2018 13:03

Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa v štátnej a verejnej službe sa budú môcť uzatvárať aj na viac ako jeden kalendárny rok.

Vyplýva to z novely zákona o kolektívnom vyjednávaní od poslanca za Smer-SD Erika Tomáša, ktorú v stredu schválil parlament. Novela zákona tak umožní v jednej kolektívnej zmluve platnej na dva roky naplniť dohodu medzi odborármi a vládou o zvýšení platov v štátnej a verejnej správe o 10 % v nasledujúcich dvoch rokoch.

„Dojednanie kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na obdobie dlhšie než jeden rok poskytuje dotknutým zamestnancom verejného sektora pevnejšiu záruku priaznivejších služobných a pracovných podmienok,“ uviedlo v stanovisku k legislatívnemu návrhu ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Štát, obce a vyššie územné celky, ktorí uzatvoria kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na obdobie dlhšie než jeden rok, podľa rezortu práce vysielajú smerom k vlastným zamestnancom a štátnym zamestnancom jasný pozitívny signál, ktorý prispieva k celkovému zatraktívneniu zamestnania vo verejnom sektore. „Kladný účinok výsledkov kolektívneho vyjednávania môže tiež viesť k zvýšeniu záujmu verejnosti o prácu vo verejnom sektore,“ dodáva ministerstvo.

Poslanci tiež vymenili zástupcu zamestnávateľov v dozornej rade Sociálnej poisťovne. Branislava Masára tak nahradí Oto Nevický.

#verejná správa #kolektívna zmluva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červený ovál červené a krémové ruže

Flower box červený ovál červené a krémové ruže

42,99
Sweet červené ruže a hypericum

Sweet červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk