Štyri pätiny verejných investícií na Slovensku sú z eurofondov

13.09.2018 11:55

Až 80 % verejných investícií na Slovensku pochádza z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF). Povedal to vo štvrtok pre médiá vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) počas medzinárodnej konferencie Hodnotenie fondov EÚ - sme schopní poučenia?, ktorá je pod jeho záštitou. Týka sa programového obdobia 2007 - 2013.

Dodal, že v súčasnosti je v príprave nové programové obdobie čerpania financií z Európskej únie (EÚ) na roky 2021 – 2027.

Podiel európskych peňazí na celkových verejných výdavkoch predstavoval 70 % v aktívnych opatreniach na trhu práce, 48 % v dopravnej infraštruktúre, takmer 25 % v ochrane životného prostredia, 22 % vo výskume a vývoji.

„Nebyť politiky súdržnosti, kohéznej politiky alebo politiky vyrovnávania regionálnych rozdielov, tak by sa regionálny rozvoj zastavil v šiestich z ôsmich regiónov SR,“ konštatoval vicepremiér.

V súvislosti s ponaučením z minulého programového obdobia povedal, že sekcia centrálneho koordinačného orgánu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu vytvorila plán na zjednodušenie čerpania eurofondov a posilnenie transparentnosti.

„Podpísali sme dohodu s OECD, ktorá nám pomôže pripraviť návrh balíčka opatrení, aby sa minimalizovala možnosť zneužitia čerpania eurofondov v procese,“ uviedol Raši príklady. Zároveň avizoval stretnutie krajín Vyšehradskej štvorky v októbri 2018 k eurofondovej politike.

V programovom období 2007 – 2013 použilo Slovensko viac ako 11 miliárd eur z kohézneho fondu a štrukturálnych fondov EÚ, ku každému euru investícií zo slovenského štátneho rozpočtu sa pridali štyri eurá z eurofondov. Čerpanie bolo v tomto období priebežne na úrovni 97 %, povedala generálna riaditeľka centrálneho koordinačného orgánu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Denisa Žiláková.

Ďalej uviedla, že ešte nie je možné hovoriť o výške korekcií za uplynulé programové obdobie, pretože stále sa dajú uzatvárať operačné programy.

Témou podujatia je ex post hodnotenie implementácie eurofondov na Slovensku v uvedenom programovom období. Na programe sú vystúpenia predstaviteľov direktoriátov Európskej komisie, ÚPVII, Slovenskej akadémie vied o výsledkoch Národného strategického referenčného rámca v doprave, životnom prostredí, infraštruktúrnych projektoch, výskume a vývoji či dôsledkoch aktívnych opatrení na trhu práce. Ďalej vystúpia zástupca Slovenskej evaluačnej spoločnosti, predstavitelia rezortov z ČR, Maďarska, Poľska a Rumunska a ďalší.

#eurofondy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
28,99
Perla farebné tulipány

Perla farebné tulipány

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk