ECB zníži nákupy dlhopisov na polovicu, sadzby nemení

13.09.2018 17:28

Európska centrálna banka (ECB) od októbra zníži mesačný objem nákupov dlhopisov na 15 miliárd eur z terajších 30 miliárd.

Banka vo štvrtok tiež potvrdila, že je pripravená nákupy dlhopisov úplne ukončiť do konca roka. Základné úrokové sadzby ECB ponechala na rekordných minimách a ďalej očakáva, že tam zostanú aspoň do leta budúceho roka. Základný úrok ECB je nula percent. Banka zároveň mierne zhoršila výhľad ekonomiky eurozóny na tento a budúci rok.

„Najväčším zdrojom neistoty v globálnej ekonomike je rastúce ochranárstvo, čo sa odráža v súčasných makroekonomických prognózach iba v rozsahu opatrení, ktoré už boli prijaté. Súčasné prognózy teda nezohľadňujú kroky, ktoré boli oznámené a ktoré hrozia,“ povedal na tlačovej konferencii šéf ECB Mario Draghi.

S ohľadom na obavy z protekcionizmu a z turbulencií v niekoľkých hlavných ekonomikách ECB mierne znížila výhľad rastu ekonomiky eurozóny na tento i budúci rok. Na tento rok na dve percentá z doposiaľ predpovedaných 2,1 percenta, na rok budúci na 1,8 z doterajších 1,9 percenta. Na rok 2020 ECB naďalej počíta s rastom HDP o 1,7 percenta. Rast spotrebiteľských cien potom centrálna banka na všetky tri roky odhaduje na 1,7 percenta.

K ekonomike eurozóny Draghi uviedol, že od roku 2013 vytvoril trh práce 9,2 milióna pracovných miest a že sa zvyšujú mzdy. „Sme presvedčení, že náš súčasný postoj v oblasti menovej politiky je v súlade s naším (inflačným) cieľom,“ povedal.

„Rada guvernérov očakáva, že základné úrokové sadzby ECB zostanú na súčasnej úrovni aspoň do leta 2019 a v každom prípade tak dlho, ako bude potrebné, aby sa zabezpečilo, že sa bude inflácia naďalej udržateľným spôsobom približovať k hodnotám, ktoré sú v strednodobom horizonte pod dvoma percentami, ale blízko tejto hodnoty,“ uviedla banka.

ECB sa prostredníctvom nízkych úrokov a rozsiahlych nákupov dlhopisov snaží podporovať hospodársky rast a infláciu v eurozóne.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v druhom štvrťroku zvýšil o 0,4 percenta, rovnakým tempom ako v prvom kvartáli. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v auguste spomalilo na dve percenta z júlových 2,1 percenta.

#dlhopisy #ECB
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
28,99
Perla farebné tulipány

Perla farebné tulipány

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk