Trump: Nie sme pod tlakom dosiahnuť dohodu s Čínou

13.09.2018 21:21
Trump
Americký prezident Donald Trump utlmil prehnané nádeje na skoré riešenie obchodného sporu medzi USA a Čínou. Autor: ,

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok utlmil prehnané nádeje na skoré riešenie obchodného sporu medzi USA a Čínou. "Nie sme pod tlakom dosiahnuť dohodu s Čínou, oni sú pod tlakom, aby dosiahli dohodu s nami," napísal Trump na Twitteri. "Naše trhy rastú, ich kolabujú."

Vyjadrenia jeho ekonomického poradcu Larryho Kudlowa, podľa ktorých je čínska delegácia pozvaná na ďalšie rokovania do Washingtonu, interpretovali analytici ako signál uvoľnenia v obchodnom spore medzi dvomi najväčšími svetovými ekonomikami.

Americký minister financií Steven Mnuchin navrhol nové rokovania o obchode s Čínou. Existujú informácie, podľa ktorých čínske vedenie chce rokovať, povedal v stredu (12. 9.) Kudlow pre Fox Business. „Vždy si myslím, že diskutovať je vo väčšine prípadov lepšie, než nediskutovať, takže to považujem za pozitívne.“

Čínska vláda prejavila ochotu pokračovať v rokovaniach. „Čínska strana dostala pozvanie USA a privítala ho. Obe strany aktuálne diskutujú o detailoch,“ povedal vo štvrtok hovorca ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Trump minulý týždeň pohrozil eskaláciou obchodného sporu s Čínou, keď vyhlásil, že je pripravený zaviesť ďalšie clá na čínske tovary v hodnote 267 miliárd USD (229,78 miliardy eur) navyše k clám na tovary v hodnote 200 miliárd USD, o ktorých sa hovorilo už predtým. Peking uviedol, že na akékoľvek nové clá zareaguje odvetnými opatreniami.

#Donald Trump #USA - Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku