Dohadovanie o spoločnom podávaní ponúk považujú v NKÚ za nezákonné

11.10.2018 14:12

Je nezákonné dohadovať sa v súťaži o tom, ako budeme spoločne podávať ponuky, o cene, poradí či subdodávateľskej dodávke. Pre TASR to povedal vo štvrtok predseda Protimonopolného úradu (PMÚ) SR Tibor Menyhart počas medzinárodnej konferencie Aktuálne trendy v európskom a súťažnom práve. „Toto je zakázané,“ zdôraznil.

V súvislosti s podnetmi, ktoré dostáva PMÚ SR, konštatoval, že mnohí podávatelia ako mimovládne organizácie, štátna správa i médiá vidia problém v obstarávaní, ako bola ponuka súťažená. „Ale my posudzujeme, či nedošlo ku koordinácii, k nejakej nezákonnej dohode, ku kartelizácii súťažiteľov,“ povedal šéf PMÚ SR. Následné aspekty ako dodatky, zvyšovanie ceny, možno korupcia, nie sú vecou úradu. „Máme Úrad pre verejné obstarávanie, Generálnu prokuratúru SR, prípadne orgány činné v trestnom konaní, nie PMÚ SR. My riešime, či nedošlo k nezákonnej dohode,“ vysvetlil.

Téma budovania väčšieho povedomia o odbornej pôsobnosti a práci protimonopolných úradov rezonovala aj v príspevku podpredsedu českého Úřadu na ochranu hospodářské souteže Hynka Broma. Uviedol, že majú napríklad vytvorené konto na sociálnej sieti, organizujú aj školenia orgánov činných v trestnom konaní o súťažnom práve. Riaditeľka odboru štátnej pomoci PMÚ SR Soňa Drobová v tejto súvislosti povedala, že školili predstaviteľov samospráv v regiónoch, štátnej správy, Hlavnými témami konferencie boli novinky v súťažnom práve, činnosť PMÚ SR, ekonomické dôkazy v rozhodnutiach vo veci ochrany hospodárskej súťaže a ich vyhodnocovanie súdom a postup pri určovaní pokút v prípadoch zneužívania dominantného postavenia a dohôd obmedzujúcich sú­ťaž.

#NKÚ #kartel
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku