Štát ponúka bezplatné využívanie leteckých snímok Slovenska

12.10.2018 11:57

Bezplatné ortofotomozaiky Slovenska pre štátne organizácie, verejný a súkromný sektor prinášajú agrorezort a Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK SR) SR.

Štátne inštitúcie si ich už nemusia kupovať od súkromných firiem. Informovali o tom v piatok predstavitelia ministerstva pôdohospodárstva a dvoch podriadených organizácií.

Verejná správa bola v tejto oblasti až donedávna takmer úplne odkázaná na technológie a produkty súkromných spoločností. „Väčšina inštitúcií verejnej správy si údaje zabezpečovala samostatne, nekoordinovane a väčšinou duplicitne, čím vznikala nadmerná záťaž na štátny rozpočet, aj rôznorodá kvalita údajov," priblížila šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a podpredsedníčka vlády SR Gabriela Matečná (SNS) a ocenila spoluprácu s ÚGKK SR a Národným lesníckym centrom (NLC). Prezeranie a sťahovanie týchto dát je bezplatné. „Aktualizácia bude v trojročnom cykle. Je to pre nás výhodné, najmä v území, kde sa veľa stavia a je veľký záber pôdy,“ uviedla Matečná s tým, že SR sa stáva lídrom v oblasti otvorených dát.

Bratislavský hrad - mapový klient ZBGIS
Bratislavský hrad - mapový klient ZBGIS Autor: ZBGIS

Podľa informácií ministerky boli náklady ÚGKK SR a NLC na tento projekt 850 000 eur. Náklady Pôdohospodárskej platobnej agentúry na takéto snímky boli v minulosti ročne minimálne 2 milióny eur. „Nepočítame k tomu licenčné poplatky,“ poznamenala ministerka.

Šéfka ÚGKK SR Mária Frindrichová konštatovala, že s leteckým snímkovaním začali v roku 2017 na ploche asi 17 000 kilometrov štvorcových a to západným Slovenskom. V septembri 2018 boli hotové práce na strednom Slovensku v podobnom rozsahu a na rok 2019 je naplánované snímkovanie východu republiky. Oba rezorty pracovali na spracovaní snímok. Od apríla 2018 je možné ortofotomozaiku prezerať na mapovom klientovi, povedala Frindrichová. Úrad eviduje približne 200 stiahnutí údajov, uviedla a dodala, že portál, kde sú dáta publikované, má klasickú ochranu.

Ide o referenčné dáta s vysokou mierou presnosti a sú potrebné pre úrady, aby ich využívali na právne účely, konštatoval generálny riaditeľ NLC Ľuboš Halvoň. Zdôraznil, že sú schopní zabezpečiť parciálnu aktualizáciu. Štát vytvára pridané hodnoty a plní si úlohy zo zákona, uzavrel.

#letecká snímka #kataster #geodézia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
79,99
Kytica Letana 8

Kytica Letana 8

27,99
Flower pot ružové ruže

Flower pot ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk