Ekologickú energiu vie Nemecku zabezpečiť 2,5 percenta rozlohy krajiny

16.10.2018 19:28

Na úplné zabezpečenie Nemecka elektrickou energiou z ekologických zdrojov podľa štúdie, ktorú si objedalo združenie budovateľov veterných parkov WWF, bude treba 2,5 % plochy krajiny.

Ak by sa dala prednosť solárnym panelom pred veternými parkmi, potrebná plocha by dosiahla 2,3 %. Uvádza sa to v štúdii, ktorú v Berlíne predstavili v utorok.

„V Nemecku máme dosť miesta pre ekologické energetické systémy,“ uviedol Michael Schäfer, vedúci úseku ochrany klímy a energetickej politiky WWF Deutschland.

Podľa WWF sa konflikty medzi ochrancami prírody a budovateľmi obnoviteľných energetických zariadení dajú odstrániť lepším plánovaním a účasťou občanov na projektoch.

Stavanie nových stožiarov pre veterné generátory naráža na odpor ochrancov prírody. Spory často končia na súdoch. Namietajú, že bojujú za ochranu vtáctva. V Aachene nedávno správny súd zastavil budovanie veterného parku v obci Eifel, lebo by ohrozili hniezdiská čierneho bociana.

Aby sa WWF vyvaroval podobných sporov s ochrancami prírody, dal preskúmať niekoľko okresov, v ktorých sa plánuje výstavba veterných parkov s vysokými stožiarmi, či nenarušia a neohrozia hniezdiská vtákov, ktoré sa tam zdržujú.

Nemecko má rozlohu 357 385,71 km2.

#Nemecko #ekológia #OZE
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku