Čína výrazne obmedzí produkciu vzácnych kovov

25.10.2018 14:51

Čínska vláda sa rozhodla výrazne obmedziť produkciu vzácnych kovov v 2. polroku tohto roka. To pravdepodobne povedie k prudkému obmedzeniu exportu a rastu cien citlivých surovín, ktoré sú kľúčové pri výrobe spotrebnej elektroniky či elektrických vozidiel.

Ako uviedla agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na informácie poradenskej spoločnosti Adamas Intelligence, Čína ešte v auguste rozhodla o znížení produkčnej kvóty v oblasti vzácnych kovov oproti 1. polroku o 36 % na 45 000 ton s cieľom lepšie kontrolovať trh. To je ale najnižšia úroveň produkcie za viac než päť rokov a podľa firmy Adamas takýto objem ťažby bude stačiť len na zabezpečenie dodávok pre domácich odberateľov. V 1. polroku bola produkčná kvóta stanovená na 70 000 ton.

Čína je najväčším producentom, ako aj spotrebiteľom prvkov vzácnych zemín na svete. Na celosvetovej spotrebe sa jej export podieľa 80 %. Vývoz sa však mení z mesiaca na mesiac. Napríklad v septembri sa export v porovnaní s augustom zvýšil o 15 %, predtým zasa výrazne klesol.

Podľa analytičky Helen Lauovej zo spoločnosti Argonaut Securities v Hongkongu najnovšie zníženie produkčnej kvóty môže byť spojené so zásahom čínskej vlády proti nelegálnej ťažbe vzácnych kovov. Ako dodala, minulý mesiac čínske úrady zatvorili v provincii Ťiang-si niekoľko nelegálnych baní.

Niektoré firmy, ako napríklad japonský Panasonic, uviedli, že sa začali obzerať po nových zdrojoch. Jedným z veľkých producentov je austrálska spoločnosť Lynas. Tá spracováva austrálsku rudu s obsahom vzácnych prvkov vo svojom závode v Malajzii. V poslednom období sa však závod dostal pod drobnohľad pre obavy z jeho vplyvu na životné prostredie a odberatelia znervózneli, či sa nezatvorí.

#Čína #vzácne kovy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

44,99
Kytica Zimona 25

Kytica Zimona 25

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk