Slovenský podiel v plynovom termináli vo Francúzsku

04.11.2018 15:00

Jeden z najväčších európskych terminálov na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) v Dunkirku v severnom Francúzsku zmenil koncom októbra akcionársku štruktúru. Novým akcionárom sa po finančnom uzatvorení transakcie stala globálna správcovská a poradenská spoločnosť IPM Group, ktorá kúpila 39,24 % spoločnosti Dunkerque LNG SAS.

Investičná skupina IPM pozostáva z londýnsko-bratislavskej InfraPartners Management LLP (IPM), ktorej väčšina tímu sídli v Bratislave, a z juhokórejskej InfraPartners Management Korea Co. Ltd.

Terminál Dunkerque
Terminál Dunkerque Autor: IPM Group

Akvizíciu uskutočnila v mene konzorcia kórejských investorov v spolupráci so spoločnosťou Samsung Asset Management Co. Ltd. Managing partner IPM Marián Boček vyzdvihol, že predaj podielov spoločností EDF a Total v termináli prilákal niektorých z najznámejších hráčov v sektore financovania infraštruktúry.

„Terminál v Dunkirku je dôležitá súčasť európskej energetickej infraštruktúry. Vďaka svojmu napojeniu na viaceré európske krajiny má veľký potenciál, takže predaj podielov prilákal viacerých najznámejších hráčov v sektore financovania infraštruktúry. Sme radi, že spoločnými silami sa našim tímom z Londýna, Bratislavy a zo Soulu podarilo uspieť voči veľkým svetovým hráčom a úspešne zrealizovať takú významnú transakciu. Tento tender je dôkazom toho, že svetový obchod sa dá robiť aj zo Slovenska,“ uviedol Boček.

Ďalší podiel v Dunkerque LNG SAS vo výške 35,76 % kúpila skupina investorov vedená plynárenským gigantom Fluxys, ktorý už v termináli vlastnil 25-percentný podiel. Fluxys doplňujúci podiel kupoval v konzorciu s AXA Investment Managers – Real Assets, ktorá zastupovala svojich klientov a Crédit Agricole Assurances. Predávajúcim boli v oboch prípadoch firmy EDF a Total. Agregovaná podniková hodnota za celý podiel v rámci oboch transakcií dosiahla 2,4 miliardy eur.

LNG terminál v Dunkirku v severnom Francúzsku je jedným z najväčších európskych terminálov na dovoz skvapalneného zemného plynu a je napojený priamo na plynárenské siete Francúzska a Belgicka. Terminál je schopný uspokojiť 20 % celkových požiadaviek plynu na týchto trhoch. Flexibilita terminálu a jeho pripojenej infraštruktúry mu tiež umožňuje operovať na trhoch s plynom v Spojenom kráľovstve, Holandsku, Nemecku a ďalších krajinách.

IPM je globálna správcovská a poradenská spoločnosť so sídlom v Londýne a Bratislave založená v roku 2014 tímom investičných profesionálov. IPM sa špecializuje na investície do alternatívnych tried aktív vrátane infraštruktúry, rastového kapitálu, private equity a komodít. IPM je autorizovaná a regulovaná britskou Financial Conduct Authority v oblasti investičného poradenstva a sprostredkovania investičných príležitostí.

#plyn #LNG
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
19,99
Flower box vintage srdce "M" červené ruže

Flower box vintage srdce "M" červené ruže

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk