Prímerie medzi USA a EÚ je krehké, clá na autá stále hrozia

12.11.2018 16:54

Európska únia sa zatiaľ vyhla americkým clám na dovoz áut zo zahraničia, ale to môže trvať len do konca roka. Naznačil to predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v pondelok v prejave v Berlíne. To je ďalší indikátor "krehkosti" transatlantického prímeria dosiahnutého v lete.

Americký prezident Donald Trump sa v júli na stretnutí vo Washingtone dohodol s Junckerom na odklade nových ciel pre autá z EÚ, kým obe strany pracujú na znížení doterajších ciel a necolných prekážok v prípade priemyselných tovarov dodávaných medzi EÚ a USA. Podľa Junckera sa tak v lete podarilo dosiahnuť, že do konca roka nedôjde k novému obchodnému konfliktu, najmä pokiaľ ide o clá na autá.

Trumpova administratíva pohrozila zavedením 25 % ciel na autá z EÚ, keď minister obchodu Wilbur Ross dokončí vyšetrovanie tejto záležitosti. Dôvodom má byť národná bezpečnosť. Oznámenie o clách na autá z EÚ by tak mohlo prísť kedykoľvek pred začiatkom budúceho roka.

Komisia predpokladá, že by to viedlo k zníženiu dovozu európskych automobilov a automobilových dielov do USA na polovicu.

Komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová v piatok v tejto súvislosti uviedla, že Trumpova administratíva zatiaľ prejavila len malý záujem o dosiahnutie dohody o znížení ciel priemyselných produktov. USA sa totiž sústreďujú viac na rokovania o otvorení trhu, ktoré pokračujú, ako na znižovanie ciel, povedala novinárom v Bruseli.

Dodala, že EÚ je stále pripravená hľadať dohodu so Spojenými štátmi o znížení ciel na priemyselné tovary.

#Európska únia #obchodná vojna #USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
22,7
Karafiát mix v celofáne

Karafiát mix v celofáne

23,99
Amore farebné ľalie

Amore farebné ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk