Poľsko stále potrebuje uhlie, otvorí novú baňu

30.11.2018 00:00

Poľsko v budúcom roku rozbehne investíciu do novej uhoľnej bane na juhu krajiny. Povedal to na štvrtkovej tlačovej konferencii námestník ministra pre energetiku Grzegorz Tobiszowski.

Bližšie informácie však zatiaľ neposkytol, iba uviedol, že Poľsko potrebuje uhlie a ak ho nebude mať z vlastných zdrojov, bude ho musieť dovážať.

„Plánujeme budúci rok investíciu do nového uhoľnej bane v Sliezsku,“ vyhlásil. Upozornil, že Poľsko muselo zvýšiť dovoz uhlia, a to prevažne z Ruska, pretože domáca ťažba klesá.

Oznámenie prichádza len niekoľko dní pred začiatkom svetovej konferencie o klíme COP24 v Katoviciach, jednom z najviac znečistených miest v krajine. Rokovania má byť najdôležitejšou klimatickou konferenciou OSN od podpisu parížskej dohody v roku 2015.

Pred nedeľňajším začiatkom konferencie o klíme Európska komisia predstavila dlhodobú stratégiu, v ktorej navrhla, aby EÚ bola k roku 2050 neutrálna, pokiaľ ide o emisie skleníkových plynov. Od tohto okamihu by produkcia škodlivých emisií v EÚ mala byť vyvážená mechanizmami na odstraňovanie oxidu uhličitého a ďalších škodlivých plynov z atmosféry.

„Nemyslím si, že by v roku 2050 nebola v Poľsku žiadna elektráreň na uhlie. Životnosť elektrární sa neskončí v roku 2050,“ dodal na rovnakej tlačovej konferencii minister pre energetiku Krzysztof Tchórzewski.

Návrh dlhodobej energetickej stratégie Poľska počíta s tým, že do roku 2030 klesne podiel uhlia na celkovej výrobe elektriny v krajine na 60 percent z terajších zhruba 80 percent.

Poľská strana Právo a Spravodlivosť (PiS) vyhrala v roku 2015 voľby čiastočne aj vďaka sľubu, že podporí ťažbu uhlia. Vláda tvrdí, že Poľsko si nemôže dovoliť náhly obrat a potrebuje, aby prechod k zelenej energii bol postupný, napísala agentúra Reuters.

#Poľsko #uhlie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku