Parlament rokuje o rozpočte, bude prvý vyrovnaný

Minister financií Peter Kažimír je presvedčený, že návrh rozpočtu, ktorý predkladá do parlamentu, posunie slovenskú ekonomiku k prosperite.

30.11.2018 10:17 , aktualizované: 12:00
debata (4)

Uviedol to v piatok v rámci uvedenia návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok a rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021 v pléne Národnej rady SR. Je to pritom historický prvý návrh rozpočtu, ktorý počíta pre nasledujúci rok s vyrovnaným rozpočtom verejných financií. „Vôbec nebudem schovávať ten pocit, že som rád, že môžem byť tým ministrom financií, ktorý vám tieto historicky prelomové čísla a návrh, ktorý tieto čísla obsahuje, môže predložiť,“ dodal.

Rozpočet verejnej správy pritom počíta s vyrovnaným rozpočtom aj v roku 2020 a s prebytkom 0,2 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2021. Minister financií rovnako vyzdvihol, že hrubý dlh verejnej správy má klesnúť pod spodnú hranicu dlhovej brzdy a mal by sa pod ňou udržať počas celého rozpočtovaného obdobia.

Pripomenul, že návrh rozpočtu vychádza z pozitívneho stavu ekonomiky. Postavený je na oficiálnej makroprognóze rezortu financií, podľa ktorej hospodárstvo Slovenska v budúcom roku porastie o 4,5 %, keď sa očakáva opätovné zrýchlenie exportu vďaka nábehu novej produkcie a zvyšovaniu výroby v automobilových závodoch. Vznikať by mali ďalšie desaťtisíce pracovných miest, miera nezamestnanosti by mala prepisovať nové historické minimá a do roku 2021 klesnúť pod 6 %. Nominálne mzdy by mali v budúcom roku rásť vyše 6-percentným tempom.

Predkladateľ rozpočtu zároveň konštatoval, že v návrhu rozpočtu je už zahrnutá aj väčšina avizovaných vládnych opatrení. Zapracovaný je aj parlamentom zatiaľ neschválený návrh na zavedenie odvodu pre obchodné reťazce, ale tiež zmeny v registračných pokladniach či spotrebnej dani z minerálnych olejov. V návrhu je tiež zabezpečené krytie 10-percentného rastu miezd ako aj ďalších dohôd týkajúcich sa zvyšovania platov vo verejnej správe.

Rozpočet obsahuje aj rezervy na vládne priority, ako je napríklad bezplatné stravovanie na školách, rekreačné šeky, či nižšiu DPH na ubytovanie a zvýšený daňový bonus na deti. Všetky tieto náklady by mala pokryť rezerva v objeme 400 mil. eur. Ďalšia rozpočtovaná rezerva v sume 150 mil. eur na budúci rok mala poslúžiť na dofinancovanie eurofondových projektov. Práve táto rezerva bola podľa ministra pozmeňujúcim návrhom znížená o takmer 100 mil. eur, vďaka čomu sa dosiahol vyrovnaný rozpočet na budúci rok.

Po ministrovi v pléne parlamentu vystúpil so svojim hodnotením návrhu šéf Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík. Správa NKÚ upozorňuje najmä na nedofinancovanie výdavkov v niektorých sektoroch. Poslanci pokračujú v rozprave, do ktorej sa prihlásilo písomne 17 poslancov.

VIDEO: Riziká rozpočtu spočívajú v globálnych ekonomických hrozbách. Rozpráva o nich na nasledujúcom videu analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Video

Opozícia: Aj keď je vyrovnaný aj tak je zlý

Hoci minister financií Peter Kažimír predkladá prvý vyrovnaný rozpočet, je to rozpočet zlý. Tvrdí to poslanec za OĽaNO Eduard Heger, podľa ktorého návrh rozpočtu nezvýši kvalitu verejných služieb, a ani nás nepripravuje na budúcnosť. Kritizoval najmä fakt, že vysoké nadpríjmy rozpočtu sa neprejavujú v zlepšovaní služieb v sektoroch ako zdravotníctvo či školstvo, a ani sa z nich nevytvára vankúš na prečkanie prípadnej krízy.

„Plytváme v dobrých časoch,“ vyhlásil v rozprave k návrhu rozpočtu Heger. Upriamil pritom pozornosť najmä na sektor obrany, v ktorom Slovensko podľa neho míňa viac a skôr, ako žiadajú naši partneri a na veci, ktoré si od nás nepýtajú. „Žiadajú od nás ťažkú mechanizovanú brigádu, my kupujeme stíhačky,“ dodal s tým, že zároveň ako by sme tým hovorili ostatným sektorom ako zdravotníctvo či školstvo, že na nich peniaze nemáme, lebo sme ich dali na obranu, hoci sme nemuseli. Podobne kritizoval informatizáciu, ktorá si ročne žiada stovky miliónov eur, ale relevantné výsledky v zvyšovaní kvality a efektivity verejnej správy neprinášajú.

Kritizoval aj príjmovú stránku rozpočtu, na ktorej sa podľa neho vláda zameriava na aktivitu, a nie na majetok a spotrebu. Štátnu kasu a znižovanie deficitu tak podľa Hegera prinášajú najmä pracujúci ľudia, ktorí vplyvom zlepšovania pomerov v hospodárstve a na trhu práce platia čoraz viac odvodov a daní. „Tomuto sa môžu tešiť ak tak naozaj veľmi bohatí ľudia, oligarchovia, ale určite to nie je dobrá správa pre budúcnosť ekonomiky,“ dodal poslanec za OĽaNO.

Ako doplnil poslanec za SaS Eugen Jurzyca, fakt, že vláda napíše do návrhu rozpočtu plán vyrovnaného hospodárenia, ešte nemusí znamenať, že sa tak aj stane. Pripomenul riziká, na ktoré upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť ako aj na prognózy relevantných inštitúcií, ktoré vidia hospodárenie verejnej správy Slovenska o niečo horšie, ako to predpokladá rezort financií. „Máme sľub vyrovnaného rozpočtu už o rok, ale sú s ním spojené veľké riziká a ktokoľvek bude ministrom budúci rok, bude to mať strašne ťažké,“ povedal v rozprave k rozpočtu Jurzyca.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet 2019