VIDEO Rozhorčená Matečná: Rakúšania vymazali dvojakú kvalitu potravín z nekalých praktík

, 18.12.2018 09:44, aktualizované: 17:13

Ministerka Gabriela Matečná považuje za nehoráznosť, že Rakúsko ako predsedajúca krajina EÚ vypustilo dvojakú kvalitu potravín z nekalých obchodných praktík.

Týka sa to pripravovanej legislatívy „Novej dohody pre spotrebiteľov“, z ktorej vypadlo postihovanie „dvojakej kvality výrobkov“, uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva na svojom webe. Matečná sa chystá zorganizovať koalíciu štátov, ktorá by sa proti tomu postavila.

„Tento krok Rakúska je absolútne nehorázny a neakceptovateľný voči desiatkam miliónov európskych spotrebiteľov. Akým lobistickým záujmom podľahli predstavitelia Rakúska? Je to preto, že je Rakúsko na hranici stredovýchodnej Európy a smeruje cezeň na východ obrovské množstvo tovarov zo západnej Európy? Je to pre lobing nadnárodných výrobcov potravín či drogérie? S ďalšími postihnutými členskými krajinami stredovýchodnej Európy nedopustíme, aby sme mali na jednotnom trhu spotrebiteľov dvoch tried,“ uviedla Matečná.

Ako prvé oslovila Rumunsko, ktoré po Rakúsku preberie predsedníctvo Európskej únie. V januári sa stretne aj s eurokomisárkou pre spravodlivosť a ochranu spotrebiteľov Věrou Jourovou.

Gabriela Matečná sa bude pýtať na dvojakú kvalitu aj europoslancov, s ktorými sa stretne v stredu, uviedlo ministerstvo.

„Vzhľadom na to, že väčšia časť delegácie bude z Nemecka, bude sa ich pýtať na praktiky tamojších podnikov, ktoré dovážajú na Slovensko produkty dvojakej kvality. Práve nemecké koncerny sa totiž vyjadrovali, že spotrebitelia na Slovensku a v stredovýchodnej Európe preferujú menej mäsa, viac konzervačných látok v potravinách alebo že majú iný typ škvŕn na oblečení, a preto nemusia mať toľko účinných látok v pracích prostriedkoch.“

Slovenských europoslancov sa bude pýtať, ako zastupujú záujmy Slovákov. V delegácii totiž bude aj europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý je bývalým dlhoročným šéfom spoločnosti Coca-Cola na Slovensku. Táto spoločnosť pritom na Slovensko stále dováža výrobky dvojakej kvality. Europoslanec je tak v jasnom konflikte záujmov, že nezastupuje záujmy Slovákov, uvádza sa v stanovisku ministerstva.

Tlak nových štátov EÚ

Smernicu Nová dohoda pre spotrebiteľov predstavil Brusel v apríli, reagoval tak na tlak najmä východoeurópskych štátov, ktoré pri testoch výrobkov s rovnakým vzhľadom a názvom, ale predávaných na rôznych trhoch, zistili, že sa líšia zložením aj kvalitou. Výrobky na trhoch starých členských krajín mali v nejednom prípade vyššiu kvalitu ako tie, ktoré sa predávali v nových štátoch EÚ.

Ak sa EÚ hlási k sociálno-trhovému hospodárstvu, potom je to aj o zodpovednosti výrobcov, o tom, že by sa mali vyhnúť situáciám, ktoré vedú k dvojakej kvalite potravín.
eurokomisár Vytenis Andriukaitis

Slovensko bolo jednou z krajín, ktorá vyvíjala maximálne úsilie, aby sa dvojaká kvalita potravín stala európskou témou. Podarilo sa to už v polovici minulého roka. Ako neprijateľnú praktiku ju spomenul šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker v septembrovom prejave o stave únie a podčiarkol to aj spotrebiteľský summit, ktorý sa konal v októbri 2017 v Bratislave.

"Výrazne odlišné zloženie rovnako označených výrobkov je pochybné v momente, keď sa tovar uvádza na trh spôsobom, ktorý v sebe skrýva potenciál oklamať zákazníka,“ takto ešte nedávno vysvetľovala Európska komisia, ako pochopiť dvojakú kvalitu.

Dvojaká kvalita potravín neznamená, že by tieto poškodzovali zdravie spotrebiteľov. „Potraviny v Európskej únii sú bezpečné,“ vyhlásil vlani na bratislavskom Potravinovom summite európsky komisár pre zdravotníctvo Vytenis Andriukaitis. „Chceme však, aby všetci spotrebitelia mali ľahkú a zdravú voľbu pri výbere potravín, aby tieto obsahovali menej cukru a soli a boli tiež cenovo dostupné. Ak sa Európska únia hlási k sociálno-trhovému hospodárstvu, potom je to aj o zodpovednosti výrobcov, o tom, že by sa mali vyhnúť situáciám, ktoré vedú k dvojakej kvalite potravín,“ povedal komisár Andriukaitis.

#dvojaké potraviny #dvojaká kvalita potravín
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

48,99
Flower box vintage kocka "M"  červené ruže

Flower box vintage kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk