Ropný kartel sa stretne, ak škrty v ťažbe nebudú stačiť

23.12.2018 16:53

Pokiaľ nebude plánované zníženie ťažby o 1,2 milióna barelov denne stačiť na vyrovnanie trhu, Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší významní producenti zorganizujú mimoriadne stretnutie, aby podnikli nevyhnutné kroky.

Ako povedal minister ropného priemyslu Spojených arabských emirátov (SAE) Suhajl bin Muhammad Mazrúí po stretnutí OPEC v Kuvajte, rozšírenie dohody o ťažbe nebude problém a producenti sa podrobia požiadavkám trhu.

„Ak nebude zníženie o 1,2 milióna barelov stačiť? Poviem vám, že ak nie, stretneme sa a uvidíme, čo bude stačiť a urobíme to,“ cituje ministra agentúra Reuters. „Tento plán máme preštudovaný a ak aj nebude fungovať, stále mám silu OPEC na zvolanie mimoriadneho stretnutia.“

OPEC a ostatné krajiny v čele s Ruskom sa minulý mesiac dohodli o vyššom znížení ťažby, než očakávali trhy. Napriek tomu ceny v piatok 21. decembra klesli na najnižšiu úroveň od 3. kvartálu 2017, keďže nadbytok ropy na trhu odplašil investorov.

Suhajl bin Muhammad Mazrúí uviedol, že monitorovacia komisia OPEC a ďalších producentov sa stretne v azerbajdžanskom Baku koncom februára alebo začiatkom marca, aby na trhoch obnovili rovnováhu, ktorú dosiahli v lete tohto roka.

#ropa #OPEC
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica žltý  flower box kocka craspédia

Kytica žltý flower box kocka craspédia

29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk