Schröder o odpore USA voči Nord Streamu 2: Nemilujú Ukrajinu, chcú predávať plyn

24.12.2018 08:54

Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder podrobil kritike amerického prezidenta Donalda Trumpa pre jeho tlak na Nemecko.

Poukázal napríklad na požiadavky Trumpovej administratívy, aby Nemecko obmedzilo obchodné vzťahy s niektorými krajinami.

„Irán, Čína, Rusko. Keď to tak pôjde ďalej, tak už čoskoro nebudeme mať hospodárske vzťahy s nikým. To je pre krajinu závislú na exporte, ako je Nemecko, neprijateľné,“ uviedol Schröder v rozhovore s nemeckým periodikom Welt am Sonntag. Suverénny štát si podľa neho nesmie nechať diktovať, s kým môže obchodovať.

Spojené štáty sa stavia rovnako proti chystanému plynovodu Nord Stream 2, ktorý má privádzať zemný plyn z Ruska priamo do Nemecka a vyhnúť sa Ukrajine. „To nerobia z lásky k Ukrajine, ale pretože sami chcú dodávať plyn do Nemecka. Skvapalnený plyn, ktorý je menej kvalitný, ale zato drahší ako plyn z plynovodov,“ uviedol bývalý kancelár.

Schröder je v súčasnosti okrem iného predsedom Výboru akcionárov konzorcia Nord Stream AG, zriadeného pre výstavbu plynovodu Nord Stream, a predsedom dozornej rady ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť.

Schröder pôsobil vo funkcii nemeckého kancelára v rokoch 1998 až 2005. „Určite nie som žiadny antiameričan. Ale jadrom môjho snaženia v zahraničnej politike bolo vybojovať a udržať relatívnu nezávislosť na USA,“ uviedol v rozhovore bývalý kancelár.

#Gerhard Schröder #Nemecko #Nord Stream #USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

44,99
Kytica Zimona 25

Kytica Zimona 25

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk