Ceny ropy udrží na uzde americká ťažba a spomalenie ekonomík

01.01.2019 22:49

Ceny ropy sa budú v tomto roku pohybovať pravdepodobne pod hranicou 70 USD za barel (159 litrov). Predpokladajú to analytici, podľa ktorých vysoká ťažba v USA a spomaľujúci sa rast svetovej ekonomiky budú podkopávať úsilie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) podporiť trh znížením ťažby.

Podľa prieskumu, ktorý agentúra Reuters urobila na vzorke 32 ekonómov a analytikov, by cena severomorskej ropnej zmesi Brent mala v roku 2019 dosiahnuť v priemere 69,13 USD (60,38 eura) za barel. To je o viac než 5 USD menej, než očakávali pred mesiacom. Za rok 2018 dosiahla priemerná cena Brentu 71,76 USD/barel.

„Prvému polroku 2019 budú dominovať obavy z nadbytku ropy na trhu,“ povedala analytička Ashley Petersenová z poradenskej spoločnosti Stratas Advisors.

Ropný kartel OPEC spolu s ďalšími producentmi na čele s Ruskom sa začiatkom decembra dohodol na znížení produkcie od tohto roka o 1,2 milióna barelov denne s cieľom znížiť zásoby na trhu s podporiť ceny. Podľa Cailin Birchovej z Economist Intelligence Unit to však nestačí a navyše, oznámené zníženie už trh do veľkej miery do cien zapracoval. „Očakávame preto, že ak by sa niektoré z krajín OPEC alebo Rusko od dohody odchýlili, ceny pôjdu dolu,“ povedala.

Okrem toho sa predpokladá, že produkcia bridlicovej ropy v USA bude pokračovať vo vysokom objeme, čo situáciu na trhu ešte zhorší. USA vďaka rope z bridlíc v minulom roku prekonali v ťažbe ropy Rusko a Saudskú Arábiu a stali sa najväčším producentom na svete. Aj v dôsledku tohto vývoja analytici oslovení agentúrou Reuters očakávajú, že cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahne v tomto roku v priemere 61,05 USD za barel oproti 64,98 USD za barel za minulý rok. V pôvodnej prognóze počítali analytici na tento rok s priemernou cenou 67,45 USD/barel.

#ropa #Brent
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk