Číňanov do roku 2029 ešte pribudne, potom príde pád

06.01.2019 09:19

Rast populácie Číny dosiahne svoj vrchol v roku 2029 na hodnote 1,44 miliardy obyvateľov. Potom nastane "nezastaviteľný" pád, uvádza čerstvá štúdia vypracovaná pre čínsku vládu miestnu akadémiou spoločenských vied (CASS). Autori varujú pred nepriaznivými dôsledkami očakávaného demografického vývoja.

Podľa aktuálneho odhadu OSN žije v Číne 1,41 miliardy ľudí, napísala spravodajská spoločnosť BBC. Štúdia CASS uvádza, že krajiny musia prijať opatrenia, vďaka ktorým by sa dokázala vysporiadať so starnutím populácie a poklesom počtu obyvateľov v produktívnom veku. Tieto faktory by údajne mohli priniesť „veľmi nepriaznivé spoločenské a ekonomické dôsledky“.

V snahe zvrátiť nastolený trend Čína v roku 2015 ukončila takzvanú politiku jedného dieťaťa zavedenú v roku 1979. Podľa CASS teraz veľkosť pracovnej sily v krajine stagnuje, pričom nízka miera pôrodnosti by mohla priniesť ďalšie problémy.

Nový výskum naznačuje, že do roku 2050 počet obyvateľov Číny klesne na 1,36 miliardy a za ďalších 15 rokov by sa mohol prepadnúť až na 1,17 miliardy ľudí, ak pôrodnosť zostane nízka.

#Čína #demografia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku